VİOP Yorumu / Gedik Yatırım – (30.07.2020)

BIST 30 Yakın Vadeli Kontratı

Ağustos vadeli endeks kontratı dün 1268 ve 1319,75 puanları arasında dalgalanarak günü %2,66’lık düşüşle 1280,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontratta dün Salı günkü sert satışların devamı izlendi. Gün içinde yurtiçinde enflasyon raporu ve dış ticaret açığı verisi takip edilirken kapanışa doğru gelen alımlara karşın kontratta son 2 gündeki değer kayıpları %5’i aştı.

Bugün bayram arifesi nedeniyle yarım gün işlem görecek kontratta yurtiçinde ekonomik güven endeksi verisi izlenecek. Kontratın güne sınırlı iyimserlikle başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün aşağıda 1275 seviyesinin altında kalınması durumunda dünün en düşüğü 1268 ve 1260 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Yükselişlerde ise 1282 seviyesinin üzerinde 1294 ve 1305 seviyeleri önem kazanacaktır.

Dolar/TL Yakın Vadeli Kontratı

Ağustos vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,0090 ve 7,0610 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,39’luk yükselişle 7,0600 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratında hafta başında başlayan yukarı yönlü hareketlerin dünde etkili olduğunu izledik. Gün içinde yurtiçinde dış ticaret açığı ve enflasyon raporu takip edilirken TCMB’nin yılsonu enflasyon hedefini %7,4’den %8,9’a çıkararak yukarı yönlü revizyona gittiğini gördük. Spot tarafta kapanış saatine doğru görülen yukarı yönlü hareketler kontratın günü zirvelerine yakın tamamlamasını sağladı.

Yurtdışında ise kritik Fed toplantısı öncesi küresel dolar endeksi zayıf seyrini devam ettirirken gün içinde 93,3 ile son 25 ayın dip seviyelerini genişletti. Bugün bayram arifesi nedeniyle yarım gün işlem görecek vadeli kontratta yurtiçinde ekonomik güven endeksi verisi izlenecek. Yurtdışında ise öğleden sonra ABD’de açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları ve 2.çeyrek öncü büyüme rakamları önemli olacak. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 93,4’lü seviyelerden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 93,5 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 6,97’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle yine 6,97 seviyelerine yakın işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak: Gedik Yatırım VİOP Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN