VİOP Yorumu / ALB Menkul – (11.02.2015)

VİOP 30: Değer kaybeden TL ile geriledi…

Önemli bir veri akışının olmadığı dünde, küresel piyasalarda Yunanistan ve Avrupa Birliği arasındaki görüşmeler takip edildi. Yunanistan Maliye Bakanı Varoufakis, bugün ülkenin resmi kreditörleri ile düzenlenecek olan acil toplantı öncesinde, hükümetin hali hazırdaki kurtarma planını tamamen ortadan kaldırmamakla birlikte bütçede de kesintiye gitmek istemediğini belirtti. Varoufakis, hükümetin taahhüt ettiği reformların yüzde 70’ini de yerine getireceğini söyledi. Bu haberler sayesinde dün Avrupa borsaları yükselirken, ABD borsaları da Yunanistan ile ilgili nispeten olumlu haberler ve olumlu bilançoların yarattığı hisse hareketleriyle yükselişe eşlik etti.

Yurtiçinde USDTRY paritesi güne 2,5000 seviyesinden gelen kar satışlarıyla başlarken, BİST endeksleri de önceki gün başlattığı tepki hareketini dün ilk seansa taşıdı. Ancak USDTRY ikinci seansla birlikte 2,5000 seviyesi üzerini görerek tarihi zirvesini yenilerken, Türk lirasındaki değer kaybıyla beraber BİST endekslerinde de satışlar görüldü. Tahvil faizleri de yükselirken, 2 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 8,50 seviyesine yaklaştı. Bu kapsamda VİOP 30 kontratı da günü yüzde 2 üzerinde kayıpla 103,225 seviyesinde kapattı.

Bugün yurtdışında veri akışı sakin olmakla birlikte Yunanistan’ın kreditörleriyle yapacağı görüşmeler izlenecektir. Yurtiçinde ise Aralık ayı cari açık verisi önemli olacaktır. Cari açığın piyasa beklentisi olan 6,79 milyar dolar üzerinde gelmesi halinde TL’de değer kaybı, endekslerde ise satışlar görülebilir.

Teknik açıdan kontratta aşağı yönlü eğilim devam etmekle beraber kontrat 103.250 seviyesi önemli görünmektedir. Kontratın 103.250 seviyesi aşağısında hareket etmesi halinde 112.600 ve 111.800 seviyelerine doğru geri çekilme görülebilir. Kontratın 113.250 seviyesinden tepki görmesi halinde ise 105.000 direnci izlenecektir. Kontratta kısa vadede anlamlı toparlanma görülebilmesi için 105.000 direncinin yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.

VİOP USDTRY Kontratı: Kontrat 2,5100 üzerinde…

FED ve Yunanistan endişelerinin gelişmekte olan ülke para birimlerine değer kaybettirmesinin yanı sıra yurt içinde Merkez Bankası’na ilişkin endişelerle 2.5000 direncini test eden ancak kıramayıp bu seviyeden gevşeyen spot USDTRY paritesi, dün tekrar aynı sebeplerle yükselip 2.5000 direncini test etti. Ancak bu seviye üzerinde şu an için kalıcı olamadı. Spot paritedeki yükselişle beraber yukarı yönlü ivme kazanan kontrat ise, 2,5100 seviyesi üzerinde günlük kapanış gerçekleştirdi.

Bugün yurt içinde beklentisi 6,79 milyar USD olan Aralık ayı cari açık verisi izlenecekken, yurt dışında Yunanistan ile ilgili gelişmeler ve FOMC üyesi Fisher konuşması izlenecektir. Ancak özellikle Aralık ayı cari açık verisi ön plana çıkmaktadır. Verinin beklenenden düşük gelmesi durumunda TL üzerinde olumlu katkı yapıp zirve seviyeleri test eden USDTRY paritesi üzerinde aşağı yönlü katkı yapabileceğinden bu veri dikkatle izlenmeli.

Kontrat açısından 2,5100 seviyesi destek halini almıştır. Kontratın 2,5100 üzerinde kalmaya devam etmesi halinde 2,5200 ve 2,5300 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Kontratın 2,5000 desteği aşağısına gerilemesi durumunda ise 2,4900 desteği izlenebilir.

VİOP Altın Kontratı: Spot piyasadaki harekete uyum sağladı…

Spot altında Yunanistan endişeleri ile görülen yukarı yönlü hareketlerde 1244 USD direnci yukarı yönlü aşılamadı ve spot altın bu seviyeden tekrar gevşedi. Altın vadeli kontratı da bu harekete uyum sağladı ve 1238 seviyesine doğru geri çekildi.

Bugün ABD tarafında önemli bir veri akışı olmamakla birlikte FOMC üyesi Fisher konuşması izlenecektir.

Teknik açıdan kontratta 1245 direnci önem arz etmektedir. Kontratın 1245 direncini yukarı yönlü kırması durumunda 1255 ve 1270 seviyeleri izlenebilir. Kontratın 1245 direnci aşağısında kalmaya devam etmesi halinde 1220 seviyesi destek olarak izlenecektir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir