VİOP Yorumu / ALB Menkul – (08.01.2015)

VİOP 30 Kontratı: AMB Beklentileri Etkili Oldu…

Dün Euro Bölgesinde Almanya tarafında işsiz sayısı beklenenden fazla azalırken, işsizlik oranı yüzde 6,5 seviyesine geriledi. Euro Bölgesi işsizlik oranı yüzde 11,5 ile beklentilere paralel açıklanırken, TÜFE yıllık bazda yüzde -0,2 ile beklentilerden düşük gelmesi yanı sıra 2009 yılından bu yana ilk defa negatif gerçekleşti böylece Euro Bölgesinde 2009 yılından bu yana ilk defa deflasyon görülmüş oldu. Çekirdek enflasyon ise yüzde 0,8 ile beklentinin hafif üzerinde gerçekleşti. 2015 ilk çeyrekte gündemde Avrupa Merkez Bankası (AMB) devlet ve özel sektör tahvil alım beklentileri olduğu için Euro Bölgesinin 2009’dan bu yana ilk defa negatif TÜFE rakamı açıklaması , bu beklentiyi güçlendirdi. AMB devlet ve özel sektör tahvil alım beklentilerinin güçlenmesiyle beraber Avrupa borsalarında alımlar güçlendi ve Avrupa borsaları günü pozitif tamamladı. ABD tarafında ise özel sektör tarım dışı istihdam verisi 241 bin ile beklentiden yüksek geldi. Bir önceki veride yukarı yönlü revize edildi. FED tutanakları öncesi ABD borsaları pozitif seyir ederken, FED tutanaklarında ise üyeler Nisan ayından önce faiz artışı beklemezken, ilk faiz artışının zamanlamasının verilere bağlı olduğu vurgulandı. Bazı FED yetkilileri enflasyonun hedeflerin altında kalmasından endişe duyarken, dikkat çekici bir nokta ise düşük enflasyonun faiz artışı önünde engel oluşturmayacağı görüşüydü. Tutanaklar sonrası borsalarda iyimser seyir devam etti.

Yurt içinde ise tahvil faizleri gevşemeye devam ederken, diğer yandan Avrupa borsalarına paralel pozitif seyir hakimdi. Ancak FED tutanakları öncesi endeks seans sonuna doğru satışlarla karşılaşarak negatif yatay bir kapanış yaptı. VİOP 30 kontratı bu kapsamda günü 108.575 seviyesinden yatay kapattı.

Bugün yurt içinde Kasım ayı sanayi üretimi, yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası ( BOE) toplantısı, Almanya fabrika siparişleri, Euro Bölgesi UFE ve perakende satışlar ABD tarafında ise haftalık ve devam eden işsizlik başvuruları verileri izlenecektir. Özellikle yurt içi sanayi üretimi ön plana çıkmaktadır.

Teknik açıdan ise kontrat gün içinde 109.000 direncini test etsede bu seviye üzerinde tutunamamış ve günü 109.000 direnci aşağısında tamamlamıştır. Kontratın yükselişini sürdürmesi için bu seviye üzerinde tutunması gerekmektedir. 109.000 direnci üzerinde 110.000 seviyesi izlenebilir. Kontratın 109.000 direncini kıramayıp gevşemesi durumunda ise 108.000 ve 107.250 destekleri izlenebilir. Kontratta yükseliş eğilimi devam etmekle beraber 109.000 direnci etrafında kontrat zorlanmaktadır.

VİOP Altın Kontratı: FED Tutanaklarında Sürpriz Yok…

Dün ABD’de özel sektör tarım dışı istihdam 241 bin ile beklentiden yüksek geldi. Bir önceki veri de yukarı yönlü revize edildi. Gün içinde altın kontratı yükselmeye devam etti. Akşam seans sonrası ise FED tutanakları yayınlandı. FED tutanaklarında üyeler Nisan ayından önce faiz artışı beklemezken, ilk faiz artışının zamanlamasının verilere bağlı olduğu vurgulandı. Bazı FED yetkilileri enflasyonun hedeflerin altında kalmasından endişe duyarken, dikkat çekici bir nokta ise düşük enflasyonun faiz artışı önünde engel oluşturmayacağı görüşüydü.

Bugün ABD’de haftalık ve devam eden işsizlik başvuruları verileri öne çıkmaktadır. Asya seansında ise Çin TÜFE ve ÜFE verileri izlenecektir.

Altının 1210 üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda 1225 ve 1238 dirençleri, 1210 aşağısında ise 1200 desteği izlenebilir. Kontratta yükseliş eğiliminin devam etmesi için 1200 üzerinde tutunması gerekmektedir.

VİOP USDTRY Kontratı: Tutanaklar Sonrası Spot Piyasada USDTRY Satıcılı…

Dün ABD’de özel sektör tarım dışı istihdam 241 bin ile beklentiden yüksek geldi. Bir önceki veri de yukarı yönlü revize edildi. FED tutanakları öncesi USDTRY kontratı yükseldi.. FED tutanaklarında ise üyeler Nisan ayından önce faiz artışı beklemezken, ilk faiz artışının zamanlamasının verilere bağlı olduğu vurgulandı. Bazı FED yetkilileri enflasyonun hedeflerin altında kalmasından endişe duyarken, dikkat çekici bir nokta ise düşük enflasyonun faiz artışı önünde engel oluşturmayacağı görüşüydü. Tutanaklar sonrası spot piyasa da USDTRY paritesinde bir miktar satış görüyoruz. Bu durumun sabah açılışta kontrat üzerinde etkili olabileceği gözden kaçmamalıdır.

Bugün yurt içinde Kasım ayı sanayi üretimi verileri, ABD’de ise haftalık ve devam eden işsizlik başvuruları verileri izlenecektir. Özellikle yurt içi sanayi üretimi ön plana çıkmaktadır.

Teknik olarak kontratta 2.3650 üzerinde 2.3700 ve 2.3800 seviyeleri,2.3650 aşağısındaysa 2.3600 ve 2.3500 seviyeleri izlenebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir