VİOP Yorumu / Ahlatcı Yatırım – (17.09.2020)

VİOP 30 Endeks Vadeli İşlem Sözleşmesi

Ekim ayı vadeli endeks 30 kontratı haftanın üçüncü işlem gününü %0.26 düşüşle 1.242.50 seviyesinde tamamladı. Eylül ayı başında başladığı yükseliş kanalını sürdüren kontrat, haftanın ikinci işlem gününde ciddi geri çekilme yaşasa da kanal içerisinde kalmaya devam ediyor. Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile süren gerilim oluşturduğu jeopolitik risk ile kontratta satış baskısına neden olabiliyor. Öte yandan dün faiz kararını açıklayan ve piyasa beklentisine uyumlu şekilde faizlerde değişikliğe gitmeyen Fed’in faiz kararı sonrasında açıklamalarda bulunan Fed başkanı Powell, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı seyredene kadar faizlerde değişiklik olmayacağını söyledi. Powell’in açıklamaları sonrasında haftanın dördüncü işlem gününde piyasalarda oluşan fiyatlamaları ve Doğu Akdeniz ile ilgili haber akışını yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Güne yükselişle başlayan ve gün içerisinde dalgalı bir seyir izleyen kontrat günü ekside noktaladı. Kontratta yurtdışı borsalara paralel olarak yükselişin sürmesi halinde 1.247 ve 1.255 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Dün ki yükseliş sonrasında olası geri çekilmeler yaşanması durumunda ise kontratta 1.240 ve 1.235 destek seviyeleri söz konusu olabilir.

Destekler: 1.240 / 1.235 / 1.228
Dirençler: 1.247 / 1.255 / 1.262

USDTRY Vadeli İşlem Sözleşmesi

Eylül ayı vadeli USDTRY kontratı haftanın üçüncü işlem gününü %0.28 yükselişle 7.5246 seviyesinde tamamladı. Hafta başından beri doların küresel bazda geri çekilmesine rağmen Doğu Akdeniz ekseninde Yunanistan ile devam eden gerilim ve artan jeopolitik riskimizin TL’yi zayıflattığını izledik. Dün FOMC toplantısı öncesinde yatay bir işlem günü geçiren kontrat günü artıyla kapatmıştı. Dün faiz kararını açıklayan ve faizleri piyasa beklentisine paralel şekilde sabit bırakan Fed’in Eylül toplantısının ardından basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Powell, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı seyredene kadar faizlerde değişiklik olmayacağını söyledi. Powell’in açıklaması sonrasında küresel bazda değer kazanan dolar endeksine paralel olarak haftanın dördüncü işlem gününde kontratta oluşacak fiyatlamaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Güne yükselişle başlayan kontrat gün içerisinde genel olarak pozitif seyretti ve günü artıda noktaladı. Kontratta yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 7.5350 ve 7.55 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmeler yaşanması durumunda ise 7.5050 ve 7.4920 destek seviyeleri söz konusu olabilir.

Destekler: 7.5050 / 7.4920 / 7.4850
Dirençler: 7.5350 / 7.5500 / 7.5720

Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi

Ekim ayı vadeli Altın kontratı, haftanın üçüncü işlem gününü %0.67 yükselişle 1970 seviyesinde tamamladı. Geçtiğimiz gün Dolar’da gözlenen geri çekilme doğrultusunda güne 1960 Dolar seviyesi üzerinde hafif bir yükseliş ile başlayan kontrattın, açıklanan ekonomik veriler sonucu Dolar’ın değer kazanması ile yönünü aşağıya çevirdiği takip edilmişti. Dün ise genel olarak yatay hareket eden kontratta Fed’in faiz kararı ve başkan Powell’in açıklamaları sonrasında bugün oynaklığın artığını görebiliriz. Fed dün açıkladığı faiz kararında faizleri piyasa beklentisine paralel şekilde sabit bırakırken karar sonrasında basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Powell, enflasyonda yüzde 2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı seyredene kadar faizlerde değişiklik olmayacağını söyledi. Powell’in açıklaması sonrasında geri çekildiğini gördüğümüz Ons Altın’da ve kontratta haftanın dördüncü işlem gününde oluşan fiyatlamaları yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

Güne yükselişle başlayan ve gün içerisinde dalgalı bir seyir izleyen kontrat günü artıda noktaladı. Kontratta önceki gün yaşanan geri çekilme sonrasında tepki alımlarının sürmesi durumunda 1975 ve 1982 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Olası aşağı yönlü hareketler görmemiz durumunda ise 1965 ve 1958 destek seviyeleri test edilebilir.

Destekler: 1965 / 1958 / 1950
Dirençler: 1975 / 1982 / 1988

Kaynak: Ahlatcı Yatırım BİST / VİOP Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN