Vestel Elektronik 2018 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (09.05.2018)

Vestel Elektronik 2018 / 1. Çeyrek Bilanço Analizi

Mevcut Hisse Fiyatı: 8.73 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 8.00TL
Potansiyel Getiri: -%8

1Ç18 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Güçlü operasyonel performans

 Vestel Elektronik 1Ç18’de 23mn TL net kar beklentimize karşın,güçlü operasyonel performansa rağmen, kur farkı giderlerinin etkisiyle 30mn TL net zarar açıklamıştır. Operasyonel olarak baktığımızda, satışlar güçlü 39% ihracat büyümesinin etkisiyle 26% seviyesinde gerçekleşirken, %10.4 FVAÖK marjı da beklentimizin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Bugün hisse etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

Elektronik satışlarında %19; beyaz eşyada %36 büyüme

 TV segmentinde büyüme yurtdışında güçlü satışlar ve kur etkisiyle %19 olarak gerçekleşmiştir. Beyaz eşya tarafında ise yurtiçinde yüksek baz etkisiyle zayıf performansa rağmen, yurtdışı pazarlardaki güçlü talebin etkisiyle %36 büyüme kaydetmiştir.

 Şirket’in brüt kar marjı beyaz eşya tarafında hammadde maaliyet artışlarına rağmen, panel fiyatlarındaki gerileme, olumlu kur hareketleri ve ürün karmasının etkisiyle yıllık bazda 3.5 puan iyileşerek %23.5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirket’in FVAÖK marjı ise 1Ç18’de yıllık bazda 2.8 puan artarak %10.4 seviyesinde gerçekleşmiştir.

2Ç18 Beklentileri

 Şirket önümüzdeki çeyrekte yurtiçinde vergi teşvikinin yüksek bazı nedeniyle beyaz eşya talebindeki zayıflığın devam etmesini beklerken, yurtdışında ise yeni kontratların etkisiyle güçlü büyümenin süreceğini tahmin etmektedir.

 TV tarafında ise yurtiçinde zayıflığın devamı ve yurtdışında da FIFA World Cup etkisiyle gelen büyümenin yavaşlaması beklenmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN