Vestel Bilanço Analizi / Bloomberg HT – (11.04.2012)

Vestel Elektronik’in 2011 yılının son çeyreğine ilişkin açıkladığı 45,0 milyon TL zarar, 49 milyon TL olan piyasa tahmini ile kıyaslandığında beklentiyi karşılamadı. Son çeyrek finansallarının piyasa tahmininin altında kalması ise ağırlıklı olarak operasyonel yani esas faaliyet karlılığının azalması ile oldu. Ayrıca yılın son çeyreğine ilişkin ayrılan 35 milyon TL karşılık gideri de net kar üzerinde negatif etki yarattı.

Son çeyrekteki esas faaliyeti bir önceki çeyrek ile kıyasladığımızda cirodaki artışın karlılığa yansımadığını görüyoruz. Vestel’in satış gelirleri bir önceki çeyreğe göre % 20 artmasına karşın, üretim maliyetlerindeki yükseliş nedeni ile brüt marjında gerileme görüldü. Vestel’in yılın son çeyreğindeki Brüt Kar Marjı % 14,2 ile bir önceki çeyrekte gerçekleşen % 21,7’nin yaklaşık 7,5 puan kaltında kaldı. Bir diğer karlılık göstergesi FAVÖK (Faiz, amortisman, vergi öncesi kar) tutarı ise 50 milyon TL olarak gerçekleşti. Bir önceki çeyrekte FAVÖK tutarı 255 milyon TL idi. Cirodaki artışa rağmen FAVÖK tutarındaki gerileme, FAVÖK marjını da yılın son çeyreğinde aşağı çekti. FAVÖK marjı son çeyrekte oldukça düşük olarak % 2,2 oldu. Bir önceki çeyrekte FAVÖK marjı %13,7 idi.

Esas faaliyet dışı etkenlerde ise Vestel, son çeyrekte 35 milyon TL karşılık gideri ayırdı. Ayrıca kur farkı gibi finansal giderler de 60 milyon TL artış gösterdi. Ancak kur zararının gerçekleşmediği Vestel’de, finansal giderlerdeki bu artış normal görüldü.

Vestel Elektronik 2011 yılında kur zararları nedeni ile ile yılın tamamında 35,4 milyon TL zarar yazdı. Geçtiğimiz yıl 38,4 milyon TL kar yazan şirketin operasyonel anlamda iyi bir yıl geçirdiği EBITDA marjının % 6,3’ten % 8,8’e yükselmesi ile görülüyor. % 32,9 ciro artışı olmasının yanında marjdaki artış 2011 yılı faaliyetleri için olumlu görüldü. Ancak yine de satış gelirlerinin % 66’sını Avrupa’ya yaptığı ihracat gelirleri oluşturan Vestel için Avrupa ekonomisindeki sorunların, talep tarafını baskılayacağı dikkate alındığında, marjlardaki dalgalanmanın devam edeceği düşünülebilir.

Cihan Başkal

Bloomberg HT Araştırma Bölümü

cbaskal@bloomberght.com

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir