Vestel Beyaz Eşya Hisse Yorumu / İş Yatırım – (28.05.2019)

Yüksek nakit yaratan verimli iş modeli

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 32%

Kanıtlanmış ihracat odaklı iş modeli
Salt üretici konumunda olan Vestel Beyaz Eşya ürünlerinin satışını Vestel Elektronik’in tamamına sahip olduğu Vestel Pazarlama’ya yapmaktadır. Vestel Pazarlama’nın portföyüne yeni markalar ve yeni lisans anlaşmaları ekleyerek yüksek kar marjına sahip markalı ürün satışlarını arttırmaya odaklanan stratejisi Vestel Beyaz Eşya’yı da olumlu etkilemektedir. Beyaz eşyada mevcut lisanslı marka portföyünde Sharp ve Telefunken markaları bulunmaktadır. Vestel Grubu, 2008-2018 döneminde Avrupa beyaz eşya pazarındaki yıllık ortalama %1 daralmaya rağmen, aynı dönemde beyaz eşya ihracatını adet bazında %7 YBBO ile arttırmayı başarmıştır. 2018 yılında Vestel Beyaz Eşya’nın ihracat gelirlerinin %78,5’i Avrupa pazarından gelmektedir (2014: %73).

FAVÖK dönüşüm oranı yüksek, düşük maliyetli üretici
Vestel Beyaz Eşya’nın brüt kar marjı 2009-2013 dönemindeki ortalama %9,2’e kıyasla 2014-2018 yılları arasında ortalama %14,5 olarak gerçekleşmiştir. Gelirlerinin çoğu ihracat kaynaklı olduğundan 2018 yılında TL’deki değer kaybından faydalanmış, TL bazlı maliyetler (toplam hammadde alımlarının %39’u TL cinsinden) ve pozitif stok etkisinin yardımı ile faaliyet kar marjını arttırmayı başarmıştır. İleriye dönük olarak, 2019-2023 döneminde Vestel Beyaz Eşya’nın brüt kar marjı ortalamasını %12,9 olarak tahmin ediyoruz. Vestel Grubu’nun kârlı iş modelinin ardında ölçek ekonomisi avantajı, tek çatı altında büyük üretim kapasitesi, esnek üretim kabiliyeti ve Asyalı oyunculara göre lojistik avantajının olduğunu düşünüyoruz. Vestel Beyaz Eşya için FAVÖK dönüşüm oranının (Serbest nakit akımı / FAVÖK) önümüzdeki beş yıl boyunca ortalama %30 olmasını öngörüyoruz (2018’de %54).

Son beş yılda ortalama %79 temettü dağıtım oranı ile yüksek temettü verimi
Vestel Beyaz Eşya son beş yılda dağıtılabilir karının ortalama %79’unu temettü olarak dağıttı. Şirketin son beş yılda ortalama temettü verimi ise %9,1 olarak gerçekleşti.

İhracat gelirlerinde coğrafi yoğunlaşma, yüksek borçlu ana hissedar, grup şirketlerine açılan krediler, uzun vadede büyümenin sürdürülebilirliği ve 2019’da hız kesen kar momentumu ana risk unsurları olarak öne çıkıyor

Vestel Grubu toplam ihracatının %85-90’nı Avrupa’ya yapmaktadır. Avrupa’da hem ev aletleri hem de tüketici elektroniği pazarları geçtiğimiz yıllarda daralma göstermiştir. Bu nedenle, Vestel Grubu’nun büyümek için Avrupa pazarında yeni marka lisans anlaşmaları yapması ve/veya yeni müşteriler kazanması gerekiyor ki, bu da Grubun ileriye dönük büyümesinin öngörülebilirliğini azaltıyor. Zorlu Holding’in (Vestel Elektronik’deki %75,6 ile doğrudan hissedar; Vestel Beyaz Eşya’da %71,95 ile dolaylı hissedar) halka açık olan 2017 tarihli en son konsolide finansallarına göre 24,4 milyar TL (6,5 milyar ABD Doları) toplam net borcu bulunmaktadır. Vestel Beyaz Eşya’nın Vestel Elektronik’ten 888 milyon TL net ticari olmayan alacağı bulunuyor. (Vestel Elektronik’in ise grup şirketlerinden 2,75 milyar TL ticari olmayan alacağı var). Şirketin salt üretici olması ve Vestel Elektronik tarafından yürütülen satış pazarlama faaliyetlerinde kontrolü olmaması ilerde çıkar çatışmasına sebep olabilir.

Vestel Beyaz Eşya (VESBE.IS) için %32 getiri potansiyeli ve hisse başına 17,45TL hedef fiyat ile AL tavsiyesi veriyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin