Vestel Beyaz Eşya Hisse Yorumu / Asya Yatırım – (08.06.2015)

Vestel Hisse Yorumu

Öneri: Piyasayanın Altında Getiri

– Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. için hazırlanmış olan değerleme çalışmamızda hisse için hedef fiyatımız 6,90 TL/lot olup bu değer üzerinden Vestel Beyaz Eşya ile ilgili tavsiyemiz “piyasanın altında getiri” şeklindedir.

– Vestel Beyaz Eşya, Türkiye’nin önde gelen beyaz eşya üreticisi firmalarından bir tanesidir. Şirket, özellikle ihracat ağırlıklı çalışmaktadır. Şirketin net satışlarının sadece %25’i yurtiçine yapılmakta olup kalan %75’lik kısmı ise ihracattır.

– Şirket, Zorlu Grubu bünyesinde faaliyet göstermekte olup bu çerçevede Zorlu Grubu ile entegre çalışmaktadır. Şirketin net satışlarının tamamına yakın kısmı Zorlu Grubu şirketlerinden olan Vestel Ticaret A.Ş. üzerinden gerçekleştirilmektedir.

– Şirketin Zorlu Grubu bünyesinde bulunmasının avantajlarının yanında bazı dezavantajları da bulunmakta olup bunların başında grubun bazı şirketlerini fonlaması gelmektedir. Şirketin ticari alacak düzeyi oldukça yüksek olup bu alacakların büyük çoğunluğu grup şirketlerinin fonlanmasından kaynaklanmaktadır.

– Şirketin girdi maliyetleri de dolar ağırlıklı ve net satışları ise euro ağırlıklıdır. Şirketin döviz kurlarındaki değişimlere karşı duyarlılığı yüksek olup döviz kurlarındaki yükseliş hem şirket karlılığını, hem de satış hacmini olumsuz etkilemektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir