Vestel 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (30.10.2018)

Vestel 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Mevcut Hisse Fiyatı: 6.95 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 9.30TL
Potansiyel Getiri: %34

3Ç18 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Güçlü kar marjı ve ihracat büyümesi
– Vestel Elektronik 3Ç18’de güçlü operasyonel performansa rağmen, beklentimizin altında 43mn TL net zarar açıklamıştır.
– Satışlar güçlü ihracat büyümesinin etkisiyle yıllık bazda 24% artarken, 3Ç18’deki %22.4 FVAÖK marjı da beklentimizin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Bugün hisse etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

Elektronik satışlarında %14; beyaz eşyada %35 büyüme
– TV segmentinde büyüme yurtdışında pozitif kur, yurtiçinde fiyat artışlarının etkisiyle %14 olarak gerçekleşmiştir. Beyaz eşya tarafında ise yurtiçinde yüksek baz etkisine rağmen, yurtdışı pazarlarındaki güçlü talebin etkisiyle beyaz eşyada yıllık bazda %35 büyüme kaydetmiştir.
– Şirket’in brüt kar marjı panel fiyatlarındaki gerileme, olumlu kur hareketleri ve ürün karmasının etkisiyle yıllık bazda 18.3 puan iyileşerek %37.7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirket’in FVAÖK marjı ise 3Ç18’de yıllık bazda 16.9 puan artarak %22.4 seviyesinde gerçekleşmiştir.

4Ç18 Beklentileri
– Şirket önümüzdeki çeyrekte yurtiçinde beyaz eşya talebindeki zayıflığın devam etmesini beklerken, yurtdışında ise yeni kontratların etkisiyle güçlü büyümenin süreceğini tahmin etmektedir.
– TV tarafında ise şirket yurtiçinde zayıflığın devamı ve yurtdışında ise güçlü sezon olması itibariyle iyileşme beklenmektedir.
– Hammadde maliyet tarafında ise, çelik ve plastik fiyatlarında bir miktar iyileşme beklenirken, panel fiyatlarında da aşağı yönlü trendin devam etmesi öngörülüyor.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN