Ve, NATO Çin’i radarına aldı

NATO’nun 1990’lı yılların ikinci yarısından itibaren içine düştüğü en büyük bunalım, ‘Kuzey Atlantik İttifakı’nın askeri açıdan ‘varlığını daim kılacak’ bir ana tehdit başlığını kaybetmiş olmasıydı. Rusya, Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında içine düştüğü siyasi, ekonomik, idari ve askeri bunalımın getirdiği ağır sorunlarla boğuşur ve ‘tehdit’ olabileceği tüm unsurları kaybetmiş gözükürken, ufuk çizgisine yakın, Asya’nın bir ucundaki Çin de, ekonomik, siyasi ve askeri gerekçelerle bir ‘tehdit’ olarak algılanabileceği düzeyin oldukça altındaydı.

Bu nedenle, ağırlıklı olarak ABD’nin ‘koruma şemsiyesi’ altında, ‘Sovyet tehdidi’nin ‘sıcak nefesi’ni ensesinde hisseden Batı Avrupa, 1990’lı yılların ortasına kadar NATO’nun varlığında da, gücünden de memnundu. Ancak, ‘Tek Avrupa İdeali’ doğrultusunda, Kopenhag ve Maastricht Kriterleri ile, ‘küresel bir Avrupa’ gücü oluşturma sürecine giren Avrupa Birliği, 2004, 2007 ve 2013 genişleme kararlarıyla 28 ülkeye genişlerken; ‘Avrupa Ordusu’ hayalini de 1990’lı yılların sonundan itibaren canlandırıp, 2010’dan itibaren AB içerisinde önemli bir başlık yapma gayretine girdiler.

AB’nin kimi siyasetçilerinin ve kanaat önderlerinin temel düşüncesi, Avrupa’nın güvenliğinde, ABD’ye bağımlı bir NATO’ya artık ihtiyaçları olmadığı yönündeydi. Bu nedenle, NATO sözleşmesi çerçevesinde gerçekleştirmek zorunda oldukları askeri harcama ve yatırımları ihmal etmeye başladılar. ABD tarafı ise, bilhassa Başkan Obama döneminde NATO üyesi AB ülkelerinin üzerine düşeni yapmamalarını fazlaca gündeme taşımadı. Ta ki, Donald Trump başkan olana kadar. Trump’ın AB ülkelerinin NATO’daki yükümlülüklerini yerine getirmedikleri yönündeki ağır eleştirilerini, son zirvede AB ülkelerinden harcama taahhüdü alarak karara bağladı.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin