Varant Yorumları / Deutsche Bank – (21.01.2015)

Deutsche Bank tarafından hazırlanan Varan Piyasası raporu ve beklentiler…

‘’Güne Başlarken

Dün BİST100 endeksi, %1.36 yükselerek günü 89,200 seviyesinden sonlandırdı. BIST30 endeksi de %1.52 yükselerek 110,926 puandan günü tamamladı. Yine dün, Sanayi endeksi (xusin) %0.28 yükselirken, bankacılık endeksi de (xbank) %2.67 değer kazandı. Günün en çok hacim yaratan hisseleri sırasıyla HALKB, THYAO ve GARAN olurken, Borsa İstanbul’da işlem hacmi 5 milyar 813 milyon TL olarak gerçekleşti. Yurtiçi haberlerine baktığımızda yurt içinde PPK toplantısı öncesinde güne yükselişle başlayan Borsa İstanbul, günün ilk yarısında bankacılık sektörü hisselerine gelen alımların öncülüğünde yükseldi. TCMB Ocak ayı toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faizinde indirime giderek %8.25’ten %7.75’e düşürdü. Karar sonrası ilk etapta kurda sınırlı bir gerileme görülse de TCMB’ye faiz indiriminin yetersiz olduğu ve daha fazla faiz indirimi çağrıları yapılmasıyla, USD/TRY paritesi yükseldi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dün gerçekleşen Merkez Bankasının 0.5’lik faiz indiriminin Türkiye’nin büyüme hedeflerine ve reel ekonominin gelişmesine bir faydası olmadığını, hem politika faizinin hem de üst limitin daha fazla indirilmesi gerektiği yönünde ifadelerde bulundu. Hem politika faizinin hem de üst limitin daha fazla indirilmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, yine bu kararla büyüme, istihdam ve enflasyon hedeflerinin gerçekleştirilmesi maalesef zorlaşmış olduğunu, Merkez Bankasının gerçekten bağımsız kararlar almasının, ülkemiz ekonomisi için ne kadar elzem olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Şirket haberleri tarafında ise Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Pekarun 2014’te 5.2 milyar liralık sanayi cirosu yaptıklarını bu yıl için 6 milyar TL hedef koyduklarını söyledi. 460 milyon liralık yatırım yapacaklarını belirten Pekarun, 3 ve 10 yıllık perspektifte rekabetçi olduğumuz ve kârlı gördüğümüz sanayi faaliyetlerine girdiklerini söyledi. Diğer taraftan, dünyanın en iyi havayolu şirketlerini belirlemek için online seyahat servisi eDreams’in yaptığı ankette Türk Hava Yolları (THY) ilk 10 şirket arasına girmeyi başardı ve dünyanın lider havayolu şirketleri arasında gösterildi.

Yurt dışı haberlerine baktığımızda Japonya Merkez Bankası (BOJ) tarafından yapılan açıklamada parasal tabanının yıllık bazda 80 trilyon yen miktarında (674 milyar dolar) yükseltileceği belirtildi. Düşen petrol fiyatlarının dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinde fiyatların yükseltilmesi çabalarına engel teşkil etmesi ile enflasyon tahminini düşürdü ve rekor seviyedeki parasal genişlemeyi sabit tuttu. Son olarak petrol, 3 yıldan daha uzun bir sürenin en volatil fiyatları ile birlikte 1 haftanın en büyük düşüşünden toparlanıyor. Petrol vadelileri, Salı günü % 4.7’lik bir gerilemenin ardından % 1.1 kadar yükseldi. CBOE Petrol Volatilite Endeksi 60.16’ya ulaşarak Ekim 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

varant-21012015

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir