Vakıfbank Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (14.11.2014)

Vakıfbank Hisse Yorumu

Hisseyi neden beğeniyoruz?

Bilançosunda Türk lirası yükümlülükleri en yüksek oranda olan Vakıfbank’ın, TL fonlama maliyetlerindeki azalan baskıdan faydalanmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Varlık kalitesi tarafında ise, Vakıfbank 2Ç14 ve 3Ç14’de benzer bankalar arasında en iyi performansı gösteren bankalardan biriydi. Takipteki kredi oranı 11 baz puan düşerek %4’e gelirken, Grup II kredi oranı da 27 baz puan düşerek %3.7’e  geldi. Buna ek olarak Banka yönetimine göre takipteki kredi portföyüne önümüzdeki çeyreklerde transfer olabilecek büyük ölçekli bir kredi bulunmamaktadır.

Potansiyel Katalistler

Bünyesindeki cam şirketlerin halka açıklık oranın artması, AVEA hisselerinin satışı, Milli Reasurans ve Paşabahçe hisselerinin halka arzı.

Aşağı/Yukarı Yönlü Riskler

Aşağı yönlü riskler olarak, beklenin altında ekonomik büyüme, likidite koşullarında kötüleşme ve  gerçekleşme ihtimali bu fiyat seviyelerinde düşük olsa da olası bir ikincil halka arzla ilgili haber akışının  artması olarak sıralanabilir.

Değerleme

Vakıfbank hisseleri Aralık ortasından beri %7 ve son 3 ayda da %4 XBANK endeksinin altında performans gösterdi. Banka diğer bankaların ortalama 2014T Fiyat / Kazanç ve Fiyat / Defter Değeri çarpanlarına göre sırasıyla %35 ve %38 iskontolu işlem görmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.

Oyak Yatırım 2014 Kasım Portföy Önerileri

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir