Vakıfbank Hisse Yorumu / İş Yatırım – (18.09.2019)

Öneri: AL
Fiyat ₺ 5.27
Hedef Fiyat ₺ 7.20
Getiri Pot. 37%

Yatırım Teması

Vakıfbank son birkaç senedir kredi portföyünü maaş hesaplarına bağlı bireysel krediler ve büyük hacimli döviz kredilerden daha yaygın olan kobi ve TL ticari kredilere kaydırmış durumda. Son dönemde kamu bankalarının kredi pazarında elde ettiği piyasa payları elbette bazı spred ve marj fedakarlıkları sonucunda oluştu. Bununla beraber fonlama yapısını çeşitlendirip, yeni alanlarda kredi büyümesi sağlayan Vakıfbank, marj düzeyini kamu banka ortalamalarının çok üzerinde bir yere oturtmuş durumda. Bankanın yabancı kaynaklarla ve kamu mevduatı ile çeşitlendirilmiş ve görece ucuz fonlama yapısı önemli bir rekabetçi avantaj oluşturuyor.

Vakıfbank faiz indirim sürecinden TL ağırlıklı bilanço yapısı ve vade aralığının görece yüksek oluşu nedeniyle en olumlu etkilenecek bankalardan biri olacak. Her 100 baz puanlık faiz indirimi bankanın net faiz marjını 17 baz puan olumlu etkiliyor. Bankanın güçlü ve görece avantajlı fonlama yapısı düşük faiz ortamında da karlılığı olumlu etkilemeye devam edecek. Bunun yanında aktif kalite anlamında takibe atma prensiplerinin Vakıfbank’ta oldukça muhafazakâr bir şekilde uygulandığını düşünüyoruz.

Değerleme

2020 tahminlerine göre Vakıf Bank hisseleri 2,7x F/K ve 0,4x F/DD çarpanları ile işlem görüyor. F/K çarpanı Gelişmekte olan Ülkeler emsallerine göre %53 iskontoya işaret ediyor.

Riskler

Banka ekonomik yavaşlama kanalından aktif kalitesi bozulması ve karlılık oynaklığı risklerine maruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin