Vakıfbank Hisse Yorumu / Gedik Yatırım – (11.01.2019)

Vakıfbank Hisse Yorumu

Fiyat (TL/hisse): 3,69
Hedef Fiyat (12A, TL/hisse): 5,37 
Potansiyel Getiri: 46%

Yüksek İskonto Kaynaklı Alım Fırsatı

Tavsiye gerekçeleri: Vakıfbank hisseleri son 12 ayda nominal %41 değer kaybı yaşarken, aynı dönemde bankacılık endeksinin %12 altında performans sergilemiştir. Düşük performans Türk bankaları için süren yüksek risk primi döneminde gerçekleşirken, Vakıfbank yatay kalan takibe dönüşen kredi oranıyla birlikte, yüksek özvarlık karlılığı gelişimi, düşük net takibe dönüşen kredi artışını başarmış ve halen daha primli işlem gören özel bankalardan farklı bir operasyonel performans göstermemiştir. Hissenin 2019 yılı boyunca olumlu performans sergileyeceğini (gerekçeleri aşağıda) ve şu anda fazlasıyla olumsuz fiyatlandığını düşünüyoruz. 2019 beklentilerine göre 0.3x PD/DD ile sektördeki en ucuz piyasa çarpanına sahip olup, özvarlık karlılığı/ tahvil faizleri karşılaştırmasına göre de en ucuz bankadır. Modelimize göre hisse için 5.37 TL adil fiyat, 0.41x PD/DD ve %46 yükseliş potansiyeli hesaplıyoruz.

4. çeyrek 2018 beklentileri ve 2019 görünümü: 2018 yılı 4. çeyrekte TÜFE’ye Endeksli Tahvillerin katkısıyla 3. çeyreğe benzer karlılık rakamı (olumlu) açıklayacağını öngörüyoruz. Takibe dönüşen kredi oranının %4.5 olmasının yanında çekirdek makas gelişimi (sektör ile paralel) zayıf kalabilir. 2019 yılına TÜFE’ye Endeksli Tahvillerin katkısının azalması ve düşük net faiz marjıyla (tüm bankalar için azalması bekleniyor) zayıf bir başlangıç yapılacağını düşünüyoruz. İlk çeyrekte bankalar arasında ayrışmanın temel unsurunun sermaye yeterlilik rasyosuyla birlikte çekirdek makas gelişimi, varlık kalitesi trendinin olacağını öngörüyoruz. Vakıfbank’ın 1 aylık vade uyumsuzluğu ile çekirdek makasta üstün olduğunu düşünüyoruz. 2019 yılının tamamı için tahminlerimizde net faiz marjı, takibe dönüşen kredi oranı ve komisyon gelirlerinde muhafazakar olduğumuzu düşünmekteyiz. Net faiz marjında 80bp daralma, takibe dönüşen kredi oranında 200bp’a yakın yükseliş ve %23 komisyon büyümesi bekliyoruz. Düşük kredi büyümesi ile yüksek personel harcamalarının olduğu ortamda komisyon gelirleri büyümesi yıl boyunca bankanın karlılığına önemli katkıda bulunacaktır.

Sermaye ve bilanço: 2019 yılında 200bp’a yakın bir yükselişle takibe dönüşen kredi oranının %6.2 olmasını ve %12’nin üzerinde kredi büyümesi öngörmekteyiz. Öte yandan Vakıfbank’ın bireysel portfüyünün özel bankalara göre göreceli olarak daha küçük olması, bu segmentte artan takibe dönüşen kredi ortamının olduğu bir ortamda bankayı öne çıkartacaktır. Sermaye yeterlilik rasyosu ve çekirdek sermaye rahatlıkla günümüz seviyelerinde devam edecektir. Her ne kadar modelimizde kullanılmasa da, yavaşlayan kredi ortamı yıl boyunca kredi mevduat oranının düşük seviyelerde kalmasına yardımcı olacaktır.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN