Vakıfbank Hisse Yorumu / Garanti BBVA Yatırım – (31.01.2020)

Vakıfbank (VAKBN)

Mevcut Hisse Fiyatı TL5.37 
12A Hedef Fiyat TL7.20
Potansiyel Getiri 34%

Şirketi neden beğeniyoruz
Vakıfbank için önerimizi Endekse Paralel’den Endeks Üzeri’ne yükseltiyoruz, hedef fiyatımız 7.20TL %34 artış potansiyeline işaret ediyor. Vakıfbank güçlü mevduat tabanı ve kurumsal perakende bankacılıkta güçlü varlığı ile ön plana çıkıyor. Bu yapı, bankaya sürdürülebilir bir büyüme imkanı sağlamakla birlikte, tüketici kesimindeki güçlü varlığı karlılık ve marj tarafını desteklemektedir. Sermaye optimizasyonu, maliyet verimliliği ve aktif kalitesinde yaşanacak gelişmeler önümüzdeki dönemde karlılık anlamında bankayı destekleyecektir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

2020 beklentileri
Vakıfbank’ın 2019 yılının ilk üç ayında marj performansı olarak önceki yıla göre 167 baz puan azaldı. Özellikle, TÜFE’ye endeksli tahvillerin azalan katkısı ve azalan kredi mevduat makası bu performansın temel belirleyicisi oldu. Ancak, son dönemde azalan TL fonlama maliyeti ve TÜFE’ye endeksli bonoların önümüzdeki yıl marj üzerindeki olumsuz etkisinin sınırlı olmasından dolayı Vakıfbank’ta 2020 yılında marj tarafında daha iyi bir performans bekliyoruz. Vakıfbank mevduat tabanının %30’unu oluşturan kamu mevduatının maliyet avantajını yaşamaya devam edecektir. Kredi mevduat makasının 70 baz puan artarak %4.7 seviyesine yükselmesini beklerken, kredi büyümesinin 2020 yılında %20 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Buna bağlı olarak, komisyon geliri büyüme tahminimiz %15 iken, maliyet büyümesi tarafında ise enflasyona paralel %9 büyüme tahminimiz mevcut. NPL oranının 1 puan artarak 2020 yılında %6.5 seviyesinde gerçekleşeceğini, kredi karşılık oranının ise 180baz puan seviyesinde yatay gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

KAZANDIRAN HİSSELERİ “ÜCRETSİZ” YAKALAYIN!

Değerleme
Vakıfbank 2020 tahminlerimize göre 0.4x F/DD ve 3.1x F/K ile işlem görüyor. Bankanın F/K iskontosu 5-yıllık tarihsel ortalamasına göre %35 ile benzerlerine göre %28 seviyesindedir. Vakıfbank’ın ortalama tarihsel iskontosunun %23 olduğunu düşünürsek son dönemdeki sınırlı olumlu performansa rağmen değerleme anlamında artış potansiyelinin olduğunu düşünüyoruz.

Katalizörler
4Ç19 bilançosunun beklentilerden iyi gelmesi, makro tarafta beklentilerin ötesinde yaşanacak iyileştirmeler, TCMB’nin makro ve global koşulların elvermesi durumunda yapacağı faiz indirimleri, TL’nin değer kazanması, aktif kalitesi tarafında beklentilerden daha iyi görünüm

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin