Vakıfbank 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (11.11.2019)

Vakıfbank 3Ç19 Sonuçları

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 54%

Vakıfbank yılın ilk çeyreğinde TL 503mn solo net kar açıkladı. Söz konusu kar rakamı, piyasa beklentisi olan TL 443 mn ve bizim tahminimiz olan TL 451 mn’un üzerinde gerçekleşti. Açıklanan kar rakamı çeyreklik bazda %37 artarken yıllık olarak ise %51 oranında düşüşe işaret ediyor. Bankanın öz kaynak karlılık oranı bir önceki seviyesinin 165 baz puan üzerinde %7 civarında gerçekleşti. Tahminimiz ve gerçekleşen net rakamı arasındaki fark, beklenenden daha düşük açıklanmış olan karşılık giderlerinde kaynaklanıyor.

Vakıfbank her ne kadar TÜFEX gelirlerini belirleyen enflasyon varsayımını %10.5’den %9’a çekmiş olsa da, bankanın marjları özellikle TL fonlama maliyetinin aşağıya gelmesiyle bir önceki çeyreğe göre 65 baz puan artmış durumda. Net faiz marjının swap maliyetlerine göre düzeltilmiş bir oran olduğunu hatırlatalım. Bankanın net karının üzerinde baskı oluşturan karşılık giderleri BDDK’nın kararından sonra (TL 46 milyarlık kredinin sektör tarafından takip hesaplarına atılması konusu) artış gösterdi. İlk iki çeyrek ortalaması düzeyinde karşılık giderleri ayrılmış olsaydı Vakıfbank’ın net karının çok daha yüksek olacağını söylemeliyiz.

Vakıfbank’ın genel olarak karlılığı bu sene swap maliyetleri ve ikinci yarıda artan karşılık gelirleriyle geçtiğimiz yıllara kıyasla baskılanmış durumda. Ancak özellikle marjların sene sonunda eski gücüne kavuşmaya başladığını ve bu gücünü önümüzdeki yılın ilk altı ayında da yükselerek devam ettireceğini öngörüyoruz. 2020 yılında karşılık giderleri de bu sene kadar yüksek olmayabilir. Bu durumda 2020 karlılığının 2019 yılına göre daha iyi olacağı ortaya çıkıyor. Banka için AL tavsiyemizi koruyoruz.

ÜCRETSİZ VİOP’A BAŞVURUN, 100 BİN TL SANAL PARA İLE YATIRIM ARAÇLARINI TEST EDİN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin