Vakıfbank 2019 3 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (13.05.2019)

2019 1.Ç Mali Tablo Analizi

Öneri:AL
Yükselme Potansiyeli: 78%

Vakıfbank yılın ilk çeyreğinde TL 651mn solo net kar açıkladı. Söz konusu kar rakamı, piyasa beklentisi olan TL 661mn’a yakın olarak gerçekleşirken, bizim tahminimiz olan TL 856mn’un oldukça altında gerçekleşti. Açıklanan kar rakamı çeyreklik ve yıllık olarak %38 oranında düşüşe işaret ediyor. Bir önceki çeyrekte elde edilen %15 öz kaynak karlılık rakamından sonra bu oran ilk çeyrekte %9’a gerilemiş durumda. Tahminimiz ve gerçekleşen net rakamı arasındaki fark, bizim bankanın çeyrekte önceden ayrılmış olan serbest karşılıklardan daha fazla bir miktarı gelir olarak kaydedeceği varsayımını içermesiydi, ancak banka birinci çeyrekte tahminimiz olan TL 280mn yerine TL113mn’luk bir serbest karşılığı çözerek gelir olarak kaydetti. Bankanın çeyrekte karının gerilemesinin ana nedeni bir önceki çeyreğe göre yaklaşık TL 1.1 milyar daha az yazılan TÜFEX geliri olarak ortaya çıkıyor. Bunun yanında faaliyet gelirleri oldukça güçlü seyrederken özellikle düşen TÜFEX gelirlerinin aynında karşılıkların da çeyrek bazında kuvvetli artışı karın aynı dönemde gerilemesine neden oldu.

Bankanın ilk çeyrek karının beklentilerin altında kalmasına rağmen, yönetim tüm yıl için %15-16 arası öz kaynak karlılık öngörüsünü muhafaza ediyor. Özellikle kredi-mevduat makasındaki güçlü seyir ve enflasyon oranlarındaki yükseliş eğilimi ile güçlenecek TÜFEX gelirleri bu öngörüyü destekleyecek unsurlar. Bunun yanında ücret ve komisyon gelirlerindeki kuvvetli görünüm ile karşılık giderlerindeki görece yavaşlama ihtimali bizim de tahminlerimizi şimdilik korumamıza neden oluyor.

HANGİ HİSSELER UCUZ? HİSSELERİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin