Vakıfbank 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (12.11.2018)

Vakıfbank 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: 20%

Vakıfbank yılın üçüncü çeyreğinde TL 985mn solo net kar açıklayarak beklentilerin %15 üzerinde bir performans gösterdi. Açıklanan kar rakamı çeyreklik olarak %8 düşüş gösterse de yıllık bazda %41 büyümeye işaret ediyor. Banka üçüncü çeyrekte %15 solo öz kaynak karlılık elde ederken, bunda 80 baz artış gösteren net faiz marjının önemli bir katkısı bulunuyor. TÜFEX gelirlerinin hesaplamasında kullanılan enflasyon varsayımı %11’den %20’ye yükseltilirken, buradan elde edilen TL650mn’luk ek gelir marjın artışında önemli bir rol oynadı. Banka özellikle grup I ve II için ayırdığı karşılıkları TL700mn arttırırken burada yine çeyrekte elde edilen gelirlerin yüksek olması rahatlığını kullandı. Üvret ve komisyon gelirlerinin yıllık %62 oranında artışı bankanın bir süredir devam eden komisyon gelirlerinin toplam gelir içindeki payını yükseltme stratejisinin meyvelerini verdiğini gösteriyor. Banka bu çeyrekteki karlılık atışı ve sermaye benzeri (TL cinsi) TL 5 milyar düzeyindeki kıymetlerin etkisiyle TL’deki zayıflığa rağmen sermaye oranlarını çeyrek bazında arttırabilen tek bank oldu.

Bankanın üçüncü çeyrek sonuçlarını ana faaliyet gelirlerindeki güçlü görünüm ve genel olarak özellikle aktif kalitesindeki bozulmanın göreceli olarak çok daha kontrollü olması ve bankanın muhafazakar yaklaşımı nedeniyle oldukça beğendik. Yönetimin sene sonu öz kaynak hedefini %16-17 olarak koruması ve bunun yanında TÜFEX’de üçüncü çeyrekte yazılan ek TL650mn üzerine son çeyrekte bununda üzerine yazılacak TL150mn’luk ek gelir gibi faktörler karlılığın böyle zor bir yılda güçlü seyredeceğini gösteriyor. Vakıfbank için AL tavsiyemizi koruyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA İZLEMEK İÇİN HEMEN TIKLAYIN!..

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin