Vakıfbank 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / İş Yatırım – (08.08.2018)

Vakıfbank 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

Öneri: AL
Yükselme Potansiyeli: %89

Vakıfbank yılın ilk çeyreğinde TL 1,074mn solo net kar açıklayarak karını çeyreksel bazda %2 yıllık bazda %19 arttırdı. Açıklanan kar rakamı tahminlerin hafif üzerinde gerçekleşmiş durumda. Banka ilk çeyrekte %17 solo öz kaynak karlılık elde ederken, banka TÜFEX menkul kıymetleri için enflasyon varsayımını ilk yarıda ortalama %9 kullanarak ikinci yarı için bu portföyden kuvvetli bir geliri ikinci yarıya taşımış oldu. Marjların özellikle kredi spredleri nedeniyle 23 baz puan artış göstermesi, ücret ve komisyon gelirlerinin kuvvetli artışına devam etmesi ve trading gelirleri gibi faiz dışı gelirlerinde kuvvetli seyri karı olumlu etkilemeye devam etti. Banka yıl için sene başında belirlediği %17 öz kaynak karlılığını korurken, grup II ve takibe atılan kredilerde artış diğer bankalar ile karşılaştırıldığında çok daha kontrol altında gözüküyor.

Bankanın ikinci çeyrek sonuçlarını ana faaliyet gelirlerindeki güçlü görünüm ve genel olarak özellikle aktif kalitesindeki bozulmanın göreceli olarak çok daha kontrollü olması nedeniyle oldukça beğendik. Yönetimin sene sonu öz kaynak hedefini %17 olarak koruması ve bunun yanında TÜFEX’de ikinci yarıyılda yazılacak TL600mn’luk ek gelir gibi faktörler karlılığın böyle zor bir yılda güçlü seyredeceğini gösteriyor. Vakıfbank için yeni hedef fiyat değerimizi ikinci çeyrek sonuçlarının açıklanmasının tamamlanmasından sonra paylaşacağız. Şu aşamada AL tavsiyemizi koruyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin