Vakıfbank 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / GCM Menkul – (08.08.2018)

Vakıfbank 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

Vakıfbank’ın ilk yarı finansal sonuçları değerlendirmesi…

Yılın ilk yarısında tatmin edici finansal sonuçlar açıklamış olan Vakıfbank, ikinci yarıda artan faiz oranlarının fonlama maliyetlerinde yarattığı artıştan dolayı karında düşüş yaşayabilir. Banka’nın kredi yeniden yapılandırma rasyosu düşük, bu ise genel olarak takipteki kredilere ilişkin güçlü tahsilat oranından kaynaklanmaktadır. Takipteki krediler oranının 2. çeyrekte, çeyreksel olarak yatay kalarak %3,9 seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Banka açısından pozitif noktalar güçlü takipteki kredi tahsilat geliri, güçlü kredi büyümesi ve ilk yarıda beklenti üzerinde gerçekleşen net ücret ve komisyon gelirleridir. Sermaye yeterlilik oranı ise, TL’de değer kaybının etkisiyle %15’e geriledi.

TÜFEX işlemleri için Banka halen %9,05 enflasyon tahminini kullanmaktadır. Enflasyondaki yukarı yönlü gerçekleşmeler nedeniyle ikinci yarıda Banka TÜFE tahminini revize ederek daha yüksek TÜFEX getirileri elde edebilir. Aktif kalitesini koruyan Banka, ilk yarıda solo 2 milyar 125 milyon TL kar elde etmiştir. 2. çeyrekte elde edilen dönemsel kar ise 1 milyar 74 milyon TL ile piyasa beklentisi olan 1 milyar 44 milyon TL ile bizim beklentimiz olan 1 milyar 50 milyon TL’nin üzerindedir.

Bankanın değerlemesini cazip bulmaktayız. Banka, rakiplerine göre daha düşük fiyat/defter değeri ile işlem görmektedir. 2,74 F/K oranı ve 0,39 PD/DD oranı ile çok ucuz kalmış olan Vakıfbank hisseleri uzun vade için potansiyele işaret edebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN