USDTL – Akşam Analizi – (20.07.2018)

Güne 4.80 seviyelerinde başlangıç yapan DolarTL için bugün veri akışı bulunmazken en büyük etki daha önce de olduğu gibi Trump’tan geldi.

Gün içinde attığı twit mesajlarıyla piyasalar hareketlenirken Dolar ve Altın’da en yüksek hareketliliğin yaşandığı gözlendi. Attığı mesajlarda “Çin, AB ve diğerleri, ABD faiz artırırken ve dolar her gün giderek güçlenirken kur manipülasyonu yapıp faiz indiriyor ve rekabet avantajımızı ortadan kaldırıyor. Bu, her zaman olduğu gibi, eşit şartlı bir oyun alanı değil” ve ardından diğer mesajında “Sıkılaşma, tüm yaptıklarımıza zarar veriyor” yazması akabinde Dolar endeksin 95.00 seviyesi altına doğru gerilemenin meydana geldiği izlendi. Bunun yanında Çin’e yönelik 505 milyar dolarlık yeni bir gümrük tarifesi uygulanmasının mümkün olduğuna da değinmesi önümüzdeki günlerde piyasalarda etki yaratacak bir başka önemli gelişme olarak dikkate alınacak.

Bu açıklamalarla birlikte sabah saatlerinden bu yana 4.80 desteğinde tutunma isteği gösteren kurda bu seviyenin altına geçilmesi sonrası 4.77 olarak izlediğimiz diğer önemli destek seviyesinin test edildiği gözleniyor. TCMB’nin gelecek haftaki toplantısında bir faiz artırım kararı alabileceğine dair beklentilerin de fiyatlamaların içine girmeye başladığını düşündüğümüz kur hareketinde 4.77 önemli desteği altına bir geçiş oluşursa 4.7450 ve 4.72 seviyeleri gündeme gelebilir. 4.77 üzerindeki tutunma çabası hafta kapanışına kadar sağlanabilirse gelebilecek tepki hareketlerinde 4.80-4.83 bandına doğru hareket alnı tekrar meydana gelebilir. 4.83 üzerinde ise 4.8580 direnci takibimizde olacak.