USD / CAD Paritesi Yorumu / Forex Koçu – (11.02.2015)

KANADA TEKRAR FAİZ İNDİRECEK Mİ?

Petrol fiyatlarındaki düşüş Kanada merkez bankasını 21 Ocak’ta sürpriz bir faiz indirimine zorlamıştı. Kararlar sonrası piyasa en çok ‘bu indirim tek seferlik mi yoksa devamı gelecek mi’ sorusunun cevabını merak ediyordu.

Sorunun cevabı ile ilgili BoC başkan yardımcısı Wilkins’den önemli ipuçları geldi dün akşam. Petrol fiyatlarındaki keskin düşüş Kanada ekonomisi için büyük dezavantaj diyen Wilkins eğer ekonomik büyüme daha zayıflarsa faizleri yeniden indirmeye hazırız dedi.

Yani bundan sonra gelecek olan büyüme ve enflasyon verilerini yakından takip edeceğiz. Önümüzdeki bir kaç ayın verileri zayıflamanın devam ettiğine işaret ederse BoC yeni bir 25 baz puanlık indirim ile takip edebilir.

Tabi zayıflamanın devam edip etmeyeceği petrol fiyatlarındaki gidişata bağlı. Kanada dünyanın en fazla petrol üreten ilk on ülkesinden biri ve petrolün toplam ihracattaki payı %20 üzerinde. Önümüzdeki aylarda petrolde önemli bir yükseliş beklenmediğini dikkate alırsak BoC’den yeni bir 25 baz puanlık faiz indirimi gelme ihtimali yüksek diyebiliriz.

Bir yandan son istihdam verilerinin de desteklediği gibi bu sene içerisinde faiz artırma yolunda ilerleyen Fed diğer yanda petroldeki büyük düşüşle daha fazla gevşeme ihtimalini değerlendiren BoC. Bu denklemin sonucu ise USDCAD için daha yukarılar anlamına geliyor.

Önümüzdeki haftalarda önce 1.28 sonra da 1.30’lara doğru bir hamle bekliyoruz. Tabi Kanada’dan her ay açıklanan büyüme ve enflasyon verileri mutlaka takip edilmeli ve beklentiler ona göre ayarlanmalı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir