Uşak Seramik Hisse Yorumu / Oyak Yatırım – (23.01.2017)

Uşak Seramik Hisse Yorumu

Hisse Kodu: USAK

Piyasa Değeri: 60mnTL

Halka Açıklık Oranı: 58%

3 Aylık Ortalama İşlem Hacmi: 4,5mn TL (1,3mn Dolar)

Tavsiye: Hedef Fiyat ve Tavsiyemiz Bulunmamaktadır.

 Hisseyi neden beğeniyoruz? Uşak Seramik Cuma günü kapanış fiyatı olan 1.38 TL’ye göre 60milyon TL piyasa değerine sahiptir. Bize göre son 10 yılda nakit faaliyet karını (FAVÖK) 3 milyon TL’den 30 milyon TL’ye istikrarlı şekilde yükselten şirketin düşük piyasa değerinin arkasındaki en önemli etken yüksek borç seviyesi ve finansman giderleridir. Şirketin son 2 senede kapasite artırımı için yaptığı yatırım ve işletme sermayesi nedeniyle borcunun şiştiğini ve son yapılan granit yatırımının devreye girmesiyle hem faaliyet karındaki artışın hızlanmasını hem de borç seviyesinin tekrar aşağı gelmesini bekliyoruz. Şirket’in 2017 yılında yaratacağı FAVÖK neredeyse bugünkü piyasa değerine eşit hale gelebilecek olup, borçluluk aynı kalsa dahi yükselen faaliyet karı net karda gözle görülür bir sıçrayışa neden olabilir. Kısaca, Uşak Seramik’i düşük değerleme çarpanları, yüksek operasyonel nakit yaratma gücü, orta vadede yeni yatırım ihtiyacı olmaması, son beş yılda görülen düzenli büyüme ve 2017’de de yeni yatırımların katkısıyla görülmesi muhtemel yüksek büyüme gibi nedenlerle beğeniyoruz.

 Şirket ve faaliyet alanı hakkında özet bilgi: Uşak Seramik 1972 yılında kurulmuş olup 1991 yılında yer karosu üretimine başlamıştır. 2004’te Kalkınma Bankası’nın sahip olduğu %47,26’lık paylar satışa çıkarılmış, bu hisseler Tanışlar Grup tarafından satın alınmıştır. Uşak Seramik’te %40,19 paya sahip olan Tanışlar Grup, Şirket yönetim kurulundaki beş üyeden 3’ünü aday gösterme hakkına sahiptir. Şirket’in ana faaliyet alanı seramik sektörü olup duvar karosu, yer karosu ve granit ana ürün gruplarını oluşturmaktadır. Şirket’in üretim faaliyetleri Uşak’ın Banaz ilçesinde 120bin m2 alan üzerinde kurulu tesislerde devam etmektedir.

Uşak Seramik’in seramik pazarında yaklaşık %8’lik payı bulunmaktadır. Şirket, hem pazar payının düşük olması hem de ürün farklılaşmasının daha zor olduğu seramik segmentinde büyüme oranlarının göreceli olarak daha düşük seyretmesini beklemektedir. Diğer taraftan, granit segmenti ise fiyat/karlılık açısından daha katma değerli bir ürün olarak ön plana çıkmaktadır. Uşak Seramik’in bu segmentteki pazar payı ise Şirket’ten aldığımız bilgilere göre %30 seviyesindedir. İnşaat sektöründe, kentsel dönüşüm ve kamu yatırımları dolayısıyla devam eden büyüme seramik ve granit talebini destekleyen en önemli unsurlardan biri olmaya devam edecektir.

 2017’de gelirler ve FAVÖK %32 artış gösterebilir: Uşak Seramik, ürün portföyündeki katma değerli ürünlerin payını artırmak amacıyla 2015 yılında başladığı granit üretim tesisi yatırımını 2016 sonu itibariyle tamamlamış olup artan kapasitenin tam yıl katkısı ilk defa 2017 yılında görülecektir. Şirketin gelirleri ilk dokuz aylık dönem itibariyle 163mnTL seviyesinden, 2016 yıl sonunda 220mn TL’ye 2017’de ise 290mn TL’ye yükselebilir (kötümser senaryo: 260mn TL). Bu beklentiler dahilinde, 2016 ve 2017 için tahmini satış gelirleri sırasıyla %17 ve %32 büyümeye işaret etmektedir. Yine ilk dokuz aylık dönemde %19,7’lik marj ile 32mn TL seviyesinde gerçekleşen FAVÖK (nakit faaliyet karı) aynı marj korunduğu takdirde 2016 yıl sonunda 44mn TL’ye 2017’de de 58mn TL’ye yükselebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN