Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu / Forex Koçu – (11.08.2015)

Çin Merkez Bankası Yuanı Devalüe Etti

Çin merkez bankası PBoC faiz ve munzam karşılıklardan istediğini bulamayınca çareyi yuanı devalüe etmekte buldu. Her gün USDCNY için orta bir nokta belirleyen PBoC, paritenin bu orta noktanın maksimum %2 üzerinde veya altında işlem görmesine izin veriyordu.

Bugün referans olarak belirlediği orta nokta 6.2298 ile dün belirlediği orta noktanın %1.9 üzerinde. Çinli yetkililerden yuan için son 21 yılın en büyük aşağı yönlü ayarlaması gelmiş oldu böylece.

PBoC yaptığı açıklamada bundan sonra günlük orta noktanın belirlenmesinde önceki günün piyasa kapanış fiyatını baz alınacağını açıkladı. Yani yapılan müdahaleyi kur politikasında bir liberalleşme adımı olarak da değerlendiriyor. Çin yuanı, dolar, euro, pound ve yen ile birlikte IMF’nin belirlediği rezerv para birimleri arasına sokmaya çalışıyor ve bugünkü müdahale ile piyasa tarafından belirlenen bir kur rejimine doğru ilerlediğinin mesajını vermeye çalışıyor.

Tabi yapılan müdahalenin düşen ihracatı destekleme amacı olduğu da aşikar. Cumartesi günü açıklanan verilere göre Temmuz ayında ticaret dengesi 43.0 milyar ile beklenti altı kalmış ve ihracatta %8 üzerinde düşüş yaşanmıştı.

PBoC bu müdahalenin tek seferlik bir ayarlama olduğunu açıkladı fakat piyasa tam anlamıyla ikna olmuş değil. PBoC’nun %2 olarak belirlediği günlük bandı artırabileceği bekleniyordu fakat doğrudan devalüe piyasalarda büyük bir sürpriz oldu.

Çin’in müdahalesi kur savaşlarında yeni bir sayfa açabilir ve başta ABD kongresi olmak üzere bu hamlenin yankıları Çin dışında da devam edebilir. Bundan 10 sene önce terk edilen sabit kur rejiminden bu yana yuan dolara karşı %33 değer kazanmıştı ve son bir yılda faiz artışı beklentileriyle dolar bir çok para birimine karşı önemli bir değer kazancına imza atarken rağmen USDCNY’deki yukarı yönlü hareket çok daha sınırlı olmuştu.

Başta Fed ve RBA olmak üzere diğer merkez bankalarından gelecek yorumlar önemli. Fed’in para politikası kararları verirken Çin’de yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini biliyoruz. Avustralya’da ise Çin’deki soğuma nedeniyle emtia ihracatı zaten büyük bir darbe yemişken yuanın değer kaybet(tiril)mesi RBA’dan sözlü veya parasal yeni hamlelere neden olabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir