Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu / Forex Koçu – (09.12.2014)

İngiltere Üretim Verileri Beklenti Altında

Bugün piyasalarda USD geri çekiliş yaşadı ve bu tek yönlü bir trafik olmadı. Yani tüm pariteler bu harekete bağlı olarak bir toparlanma yaşadı. İşte günün gelişmeleri;

• Yunanistan’da yeni bir krizin ayak sesleri duyulmaya başlandı. Samaras eğer yeni başkan seçiminde 180 oy bulamazsa erken seçim ilan etmek zorunda kalabilir. Şu anda koalisyonun oy oranı ise 155. Bu durumda da muhalefetteki Syriza partisinin Troika’nın kurtarma planına karşı oldukları biliniyor. Yani yeni bir kriz pek yakında. Zaten Syriza’nın Avrupa Birliğine karşı olduğu belli ve tek başına iktidar olma ihtimali de var.
• Yunanistan Başbakan Yardımcısı Venizelos Berin’de Almanya Maliye Bakanı ile görüşecek. Belli ki Yunanistan’ın en büyük alacaklısı Almanya bazı garantiler istiyor. Erken seçim dolayısıyla planlar tehlikeye girmiş durumda.
• IMF COE’su Legarde ECB’nin adımlarının düşük enflasyonu kovuşturucu olması gerektiğini söyledi. Zaten ECB’nin planladığı bir şeyi söylemekten öteye gitmedi açıklaması.
• Fitch Japonya’nın görünümünü negatif olarak yorumladı. Yine de USD’deki gevşemeye bağlı USDJPY düşüşte.
• Fitch Türkiye büyüme beklentisini yükseltti. Buna göre son açıklanan rakam 2014 için 3%. Türkiye’nin ekonomik büyümesinin güçlendiği belirtilerek özellikle cari açık üzerindeki baskının hafiflediğinin altını çizdi.
• İran petrol bakanlığı ABD’nin İran’ı zayıflatmak için petrol fiyatlarında 40%’lik bir düşüşün mimarlığını yaptığını söyledi.
• İngiltere imalat üretimi beklenti altında -0.7% gelirken sanayi üretimi de beklenti altında -0.1% geldi. GBPUSD’de tekrar 1.57 seviyesine doğru bir toparlanma başlamış ve bunu USD’deki gevşemede de desteklerken gelen bu kötü veriler 1.57’ın kıyısından 1.5628’e düşüş getirdi ama parite yine toparladı. Yani verinin etkisi geçici oldu.
• Almanya ticaret dengesi beklentiden iyi 20.6 Milyar oldu. EURUSD’de önemli bir değişikliğe neden olmadı.
• ALTIN zaten yükseleceğini tarım dışı verisinde 1180 üstünde tutunarak göstermişti ve bugün de beklentilerimizi karşılayarak 1220 atağı getirdi. Toparlanma 1225’i geçerse o zaman devamı da gelebilir.
• ECB’den Makuch varlık alımlarının şimdi alınan önlemlerin etkili olup olmamasına bağlı olduğunu söyledi. Alışılagelmişin dışında önlemleri kullanma olasılığının beklentilerde negatif yönde güncelleme geldikçe arttığını söyledi. Zaten Draghi son konuşmasında beklentilerde düşüş yaşandığını belli etmişti. Bu açıklamalar varlık alımları beklentilerini artıracak etkiye sahip ki zaten böyle bir beklenti genelde mevcut.
• Dolar endeksi düştükçe paritelerde bir toparlanma görülmeye de devam edildi.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir