Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu / DovizDestek.Com – (10.12.2012)

Çin’de Tek Sıkıntı Ticaret Verileri…

Hafta sonu başlaya Çin verileri dün gece devam etti. Önce Pazar sabahı enflasyon verileri geldi.

Geçtiğimiz ay %1.7 ile dip yapan tüketici fiyat endeksi %2’ye çıktı ama bu yükseliş %2.2 beklentinin altında kaldı. Çin’de enflasyonist baskının olmaması merkez bankasının para poltikasını gevşek tutmasına yardımcı olacağı için piyasanın şu anda istediği senaryo.

Üretici fiyat endeksi de tüfe gibi beklenti altı kaldı. -%2.8’den -%2’ye çıkması beklenen üfe -%2.2’de kaldı.

Enflasyon verilerinden birkaç saat sonra açıklanan makro ekonomik veriler ise hafta sonunun en olumlu gelişmesi oldu. Sanayi üretimi %9.6’dan %10.1’e, perakende satışlar ise %14.5’ten %14.9’a çıktı. İki veri de beklentinin üstünde ve son ayların en yüksek verileri. %21’e çıkması beklenen sabit varlık yatırımları ise %20.7’de sabit kaldı.

Bu veriler ile “Çin’de toparlanma gerçekleşti ve ekonomi 2013’ün 1. çeyreğine hızlanarak giriyor” görüşü pekişiyordu ki bu sabah açıklanan ticaret verileri soğuk duş etkisi yarattı.

İhracatta önceki yılın aynı ayına göre %9 arış beklenirken %2.9 artış açıklandı ki bu rakam en düşük tahminin dahi altında. İthalatta ise %2 artış yerine herhangi bir değişim açıklanmadı.

Son iki aydaki güçlü ticaret verilerinden sonra bu veriler tekrar soru işaretleri uyandırdı ve hafta sonu verileri ile ciddi çelişki gösterdi.

Burada çeşitli senaryolar var. Birincisi ticaret verileri global ve lokal ekonomideki gerçek zayıflığı gösterdi ve diğer üretim, perakende satışlar, imalat pmi verileri gerçekten uzak. İkincisi; son iki aydaki ticaret hacmi artışının bedeli bu ay ödendi yani ortalama olarak normal seviyeye geriledi. İkinci senaryoda ABD/Kaliforniya’daki liman grevinin etkisi olmalı. Çünkü son ticaret verisinde ABD’ye olan ihracat büyük bir düşüş gösterdi. Grev önceden bilindiği için alım-satım işlemleri önceki iki ayda yoğunlaşmış olabilir.

İşin doğrusu yeni Çin verileri gelmeden iki veri grubu arasındaki çelişkinin sebebini bilemeyeceğiz.

Ne olursa olsun Çin ticaret verileri suları bulandırdı. Asya borsaları karışık bir seans geçirdiler. Şangay endeksinin %1 üzeri artıda olması da ticaret verilerinin daha geri planda kaldığının bir göstergesi oldu. Gece Japonya verilerinin beklenti altı kalması ve Japonya’nın resmen teknik resesyona girmesi ise Nikkei endeksini baskıda tuttu.

Avrupa seansını Fransa’dan gelen ve beklenti altı kalan sanayi üretimi verisi ile başladı. İtalya sanayi üretimi ve Euro Bölgesi sentix yatırımcı güven endeksi günün diğer önemli verileri olacak.

DovizDestek.Com

DAHA FAZLA DÖVİZ YORUMU İÇİN TIKLAYIN!

Foreks, parite ve altın hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir