ULKER: Reel getiri devam eder mi?

ÜLKER Bisküvi (ULKER) : Yeniden katlama dönemine giriş

Finans piyasalarının güzel yanı başarının ölçülmesine net kriter getirmesidir. Geçmişin doğrulanmış başarıları ve kullanılan metod disiplini geleceği belirlemeye devam eder. Kaybettirici faktörlerin aslında piyasayı ve kafaları bozmak için kullanıldığını farkedersiniz. Ağustos 2022 yazımızdan bu yana endeks üstü getiride kalarak düşük getirili portföylerin başarısızlığını da ortaya dökmektedir. Model anlayışı değişmedikçe lafla işleri yürütmeyi ana prensip edinen medya da değişmeyecektir: halkın menfaatlerini değil ama bir avuç reklam veren için çalışmayı sürdürecektir. Zamanla değişmesi için talep oluşması gerektiği açıktır. Hesabımıza geri dönelim: endeksi (BIST100) %50 katlamış hisseden bahsediyoruz. Neden bu noktaya geldiğini ve daha ne yapabileceğini konusunu duyumlara değil matematiğin diline, her zamanki gibi, bırakarak devam edelim.

Endekse karşı değişen ne oldu?

Sayısal modelimiz basittir: gelecekleri fiyatları belirleyen çarpanlardır. Bir eşitlikten bahsediyoruz. Eşitliğin sağ tarafı değiştikçe sol taraf da benzer ölçüde değişir. Bunun “eğerli cümle” hali yoktur. Direnç ve destekle de ilgilenmez çünkü ortada eşitlik vardır, eşitsizlik hali de olabilir ama o derin konulara girmeye gerek yoktur. İşleri karmaşıklaştırıp başka hikayeler üretmek de mümkündür ama defalarca kendini doğrulamış bir denklemden neden uzak düşünelim?

Son 5 yılda ULKER endekse karşı çarpımlarını ne yönde değiştirdi?

Soruyu bu şekilde sormaya yakın raporlar görüyorsanız, o kurumların daha iyi takımlar kurmaya başladığını düşünebilirsiniz. Onlarla çalışmaya düşünmek diğerlerini dışlamak kadar değerlidir. Bu yeni takımların potansiyeli yüksektir. Doğru soruları sormaya yaklaşıyorlar demektir. O halde ULKER için neyin değiştiğini onlar farklı görüyor iken, biz sayısal model üzerinden ne görmekteyiz?

– geçmişi aşma gücü, geçmişi kopyalama gücü: 2016 kasım ayından bu yana iyileşme hali devam ediyor.

– bir katsayıdan bahsediyoruz (çarpan) daha pozitif değer alması geleceğe daha olumlu katkı demektir

– hesabımıza göre 2023 yaz döneminde iyileşme yeni düzleme taşınacaktır: hesaplara giren çıkan değerler gereği bunu ifade ediyoruz, yarından öbür güne değişmeyecektir

– diğer çarpan olan gerilim bölgesi veya fark bölgesinin de açılıyor olması “endekse göre aşırı ucuz” halinin devamı anlamına gelmektedir

– dolayısıyla aynı prensiplerle uğraşmaya devam ediyoruz: ortalamaya dönüş

Yazı yine fazla uzadı. Atlayalım ve sonuca gidelim

Model gereği daha güçlü hisseler kategorisine girmiştir

– Son durumda parametrelerin aldığı sayısal değerlerin “geçmişe göre” daha cazip hale geldiğini görüyoruz

-temel analiz açısından bakarsak da benzer yaklaşımda bulunabiliriz: ortalamaya dönüş için cazip çarpanlar oluşuyor