ULKER: Nisan ve Ötesi

ULKER: Dönemsel sektör hareketi mi?

ULKER için mart başında döngüye işaret etmiştik: ardından gelen günlük kazanç serisi gördük. Artık döngüde yeni aşamadayız ve benzer şablonları bekleyebiliriz.  Bir başka deyişle: reel kazanç döngüsü belli tahmin hesaplarıyla devam edecektir.

Başlangıç noktası prim dağılımını etkiler

Önceki yazılarda da başlangıç noktasının önemini belirtmiştik. Bu noktanın tercihi, prim dağılımında geçmiş ve daha geçmiş hareketin yakın zamanda, gelecekte davranışını belirlemektedir.

Mart ayına girerken basitçe takip edilen ortalamaların altına sarkmış olan hisse, geçmişten farklı olarak “geleceği belirleyici” kayıplar göstermişti. Sonucunda algoritmaların belli hesaba göre tetiklenmesi sağlanmıştı.

Bir ölçü olarak “6 günlük ortalamasından sapma” davranışını modele baz olarak alabiliriz. Bu baz görünüm sonucunda tetiklenme algoritmasını kurmak mümkündür.

Şubat 2021 sonunda olan da bu idi: kolayca takip edilebilen ortalamadan olan, 6 günlük ortalamadan “sapma formasyonu” tetikleyici olmuştu. Destekleyici olarak da 30 günlük ortalamayı devreye alabiliriz.

Son 5 yıl hesabı:

Haftalık ortalamaları baz alarak ilerleyebiliriz: bir bakışa göre anormallik olarak görebileceğimiz 6 haftalık ortalamadan sapma geleceğin belirleyicisi olmaktadır. Reel kazanç döngüsü içinde pivot etlisi olduğunu, bakış açısına göre düşünebiliriz.

2021e bakış: 6 günlük ortalama hızlı belirleyici

Grafik çalışanlar için kolay takip olarak görülebilir veya aracı kurum raporları izleyenler için ortalamaya göre durumunu “düşündürücü” hamle olarak görmeleri mümkündür. Yanisi: bu ortalamaya göre davranış “aşırı pozitif/negatif” oluşmuş ise daha koyu şekilde düşünmek gereklidir.

Geçmiş değerlerin geleceği belirlemede önemli ağırlığı olduğunu ve giderek yüksek etkiye sahip olduğunu tekrar belirtmek isteriz. Bu durumu hisse için uygulamaya alırsak: mayıs ayının hesabı çok daha değerli anormallikler getirecektir. Bu da hisse fiyatını olumlu etkileyecektir.

Nisan 2021: önemli ortalamalara göre “ucuz” başlangıcı adımlarında

Teknik analizde basitçe takip edilen önemli ortalamalara göre oluşturduğu boşluklar geleceğin davranışını tasarlamayı sağlamaktadır. Daha da önemlisi: 6 haftalık ortalamadan, ağustos 2020’den bu yana nadiren pozitif sapma göstermiş olması da dikkat çekicidir. Dönemin %20si kadar bile bozulma olmamıştır.

Son söz

Ortalamaları yakın seyir gelecekte yüksek prim dağılımı tablosuna kapı açar.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!