TVF doğru, Necati eğri

Kerem Alkin – 19.09.2018

İlki 1953’te Kuveyt Yatırım Otoritesi olarak kurulmuş olan ülke varlık fonları, 1971 Abu Dabi, 1974 Singapur Temasek ve 1990’daki Norveç Kamu Emeklilik Fonu sonrasında, günümüze kadar 50’nin üzerinde bir sayıya ulaşarak, 6-7 trilyon dolarlık bir varlığı yönetir hale geldiler.

Uzun yıllar ekonomi gazeteciliği yapmış olan Necati Doğru’nun, sadece Türkiye Varlık Fonu (TVF) internet sitesine bile baksa cevaplarını kolayca bulacağı pazartesi yazısındaki ifadelerin, yakıştırmaların anlamsızlığını vurgulamak açısından, Singapur Temasek TVF’nin kurulması sürecine birebir örnek gösterilecek bir ülke varlık fonudur.

Bünyesinde Singapur Hava Yolları, Singtel Telekom, Mediacorp, IHS, Centurylink, hatta az da olsa Alibaba.com hisseleri bile olan Temasek’in sadece kurulma süreci dahi 3 yıl sürmüş; kurulduktan ancak 20 yıl sonra TVF’nin bugünkü varlık değerine ulaşmış. Şu anda, varlık değeri, 308 milyar dolar.

Birilerinin ısrarla anlamadıkları, anlamazlıktan geldikleri süreci ifade etmek açısından, Türkiye’nin ilgili kamu varlıklarının Türk halkının sahibi olduğu TVF’ye devri, söz konusu varlıkların değerlerinin tespiti, Çay İşletmeleri (Çaykur) Genel Müdürlüğü ve Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün anonim şirketleşme süreçleri, tüm varlıkların TVF konsolide bilançosunda bir araya getirilmesi, ilk açılış bilançosunun hazırlanması, ilk faaliyet raporu olarak sıraladığımızda, ekonomi ve işletme alanında eğitim gören bir 3. veya 4. sınıf öğrencisi dahi, bu sürecin en az 1.5-2 sene alacağını bilir, takdir eder. Buna, tüm bu süreç tamamlandıktan sonra hazırlanacak stratejik yatırım planını dahil edin; kurumsal yönetim ilkeleri gözetilerek, özenle yürütülen bu süreç doğası gereği uzundur.

Devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin