Türkiye’yle ‘pazarlık konusu’ bitiyor

16. Yüzyıl’dan itibaren etkisini hissettiren ‘Merkantilizm’ felsefesi, devletler arasında süregelen ‘ekonomik savaşlar’ı, ‘üretim faktörleri savaşları’; ‘ticaret savaşları’, ‘ticaret koridoru savaşları’, ‘kur savaşları’ gibi kategoriler üzerinden tanımlamaktaydı.

Çünkü, aslolan devletlerin ‘ticaret’te öne çıkabilmek adına, ‘askeri güç’ unsurlarını da kullanarak, cebri tedbirlerle bölgesel ve küresel rekabette öne çıkmaktı. İlginçtir, ‘Atlantik İttifakı’ ‘işgücü maliyetleri’ odaklı ‘kölelik’ düzenini birbirine karşı kullanma kararı aldı ve 1814 Paris Anlaşması’yla ‘köleliği yasaklama’ konusunda centilmenlik anlaşması yapıldı. Bu anlaşmaya uymayan ABD’nin güney eyaletleri, 1861-65 arası kuzey eyaletleriyle savaşsalar da, Amerikan İç Savaşı’nı kuzeyliler kazandı ve kölelik yasaklandı.

1870’de ise, bu defa, devletlerin para birimleri arasında kur, parite, değer oynaklığının küresel ticarette bir ‘rekabet alanı’ olmasından vazgeçildi. Kapitalist Sistem’in ilk lideri olan Birleşik Krallık’ın (İngiltere) ‘altın standardı’ sistemine Almanya da dahil olmayı kabul etti ve 1914’e kadar altın standardı sistemine üye ülke sayısı 40’ın üstüne, 1923-29 arası ise 58’e çıktı. Sonrasında da, 1947-1973 arası Bretton Woods. IMF’in kontrolündeki para sistemi yıkılınca, ‘kur savaşları’na geri dönüldü. Bugün, ekonomik savaşlar, ‘üretim faktör savaşları’, ‘ticaret savaşları’, ‘kur savaşları’, ‘ticaret koridoru savaşları’, ‘enerji koridoru savaşları’ gibi alanlar üzerinden, olanca ‘şiddeti’ ile sürüyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin