Türkiye’nin küresel hareketi başlıyor

Kerem Alkin – 17.04.2017

Bu satırları, Türkiye’nin batısında sandıkların kapanmasına 3 saat kala kaleme alıyorum. Türk halkı, seçmen ‘tarihi’ bir referandum için oyunu kullandı, kullanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi, bu referandum ‘sıradan’ bir referandum değil. Türkiye’nin birbirinden önemli ekonomik ve demokratik reformlara imza atarak, bölgesinin en önemli ‘oyun kurucu’ ülkelerinden biri olmayı başardığı ve bilhassa, bu başarının bir sonucu olarak, tarihinde görmediği tehdit ve saldırıları, Türk halkının ‘destansı’ iradesi ile savuşturduğu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderlik becerisi ile yönetebildiği bir 15 yıl oldu. Türk halkının tercihinin ‘evet’ yönünde şekillenmesi, Türk halkının irade koyduğu bu tarihsel dönüşümün birlik-beraberlik içinde tamamlanması adına kritik önemde bir adım anlamına geliyor.

Soğuk Savaş bittiğinden bu yana, dünya ekonomi- politiğinde bir arayış söz konusu. ABD’nin baskın pozisyonunda şekillenen ‘tek kutuplu’ dünya, aynı 15 yıl içsinde, ABD, Rusya, Çin ve Hindistan gibi devlerin dünya ekonomi- politiğindeki ağırlığına bağlı olarak, ‘çok kutuplu’ bir yapıya dönüşüyor.

Devamı için TIKLAYINIZ!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin