Türkiye’nin ‘kültür diplomasisi’ gücü

Türkiye Cumhuriyeti gibi 1000 yıllık güçlü bir devlet geleneğine ve 7000 yıllık üretim, ticaret, kültür zenginliğine, tarih birikimine sahip dünyada benzer ülke bulmak zor. Çin ve Hindistan ile birlikte, 1. Yüzyıl’dan itibaren ekonomik, demografik ve tarihi kayıtları olan bir ülkeyiz. Bu paha biçilmez tarihi ve toplumsal zenginlik, Türkiye’yi ‘siyaset diplomasisi’, ‘güvenlik diplomasisi’, ‘ticaret diplomasisi’, ‘kamu diplomasisi’, ‘medeniyet diplomasisi’ ve ‘kültür diplomasisi’ alanlarının tümünde iddiası, projesi ve birikimi olan ender ülkeler arasında ‘ilk 5’e yerleştiriyor. Türkiye, 229 diplomatik misyon temsilciliği ile, ekonomik imkanları kat ve kat güçlü olan ülkelerin tümünü geride bırakarak, dünyada 5. sırada yer alan bir ülke.

Türk Hava Yolları’nın, dünyada tek noktadan 300’ün üzerinde uçuş noktasıyla küresel havayolu şirketleri içerisinde birinci sırada yer alması ve İstanbul Havalimanı (IGA) ile 2030’da 200 milyon yolcu sayısına koşuyor olmamız; Türkiye’nin ‘diplomasi’ becerisinin lojistiği açısından hayati önem taşımakta. Dünyanın her yerinde kalıcı barışı tesis etmek ve Türkiye’nin çok sayıda gelişmekte olan ülkeye ‘rol model’ başarısıyla yol göstermesi adına, önde gelen uluslararası kuruluşların tümünde kurucu ve sürükleyici rolümüzü ‘siyaset diplomasisi’ becerisiyle yürütüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Jandarmamız, Polisimiz ve Milli İstihbarat Başkanlığımızla dünyanın her noktasında ‘terörle mücadele’deki kararlılığımız ve başarımızla devredeyiz ve NATO’nun en vazgeçilmez üç ülkesinden birisiyiz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve çatısı altındaki 85 bin ihracatçımız ile 223 ülke, özel ticaret bölgesi ve serbest bölgede, Türk bayrağının sallandığı etkin, rekorlara doymayan bir ‘ticaret diplomasisi’ yürütüyoruz ve ABD ile 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefi için uzun soluklu bir işbirliği sürecine soyunurken, Rusya ve Çin’den de gelen benzer talepler için, Japonya ile ‘serbest ticaret anlaşması’ için müzakereleri tamamlama aşamasındayız.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin