Türkiye’nin hali pür melali

Tam 30 yıldır her aralık ayı Türkiye ve dünya ekonomisi ve piyasaları hakkında tahminlerimi kıymetli ve kanıma susayan izleyici kitlemle paylaşırım. Bu 30 yılda yazdıklarımın hiç biri doğru çıkmadı. Peki niye göle maya çalıyorum? Çünkü, ben köktendinci bir Etkin Piyasalar müridiyim. Eğer nen yazmasam, Goldman Sachs yazmazsa, Işık Ökte yazmazsa, Tuncay Turşucu yazmasa, yatırımcı nasıl bilgi bulup da fiyat belirleyecek?

Kendimi milyonlarca uzmanın küçük coşkulu dereler gibi bilgi dağarcıklarını Eksiksiz Enformasyon Nehri’ne akıttığı bir deltanın küçük bir ırmağı olarak canlandırıyorum. Benim nehre saldığım toksik atıklar, suyu kirletmeye yetmeyebilir, ama mühim olan denemek değil mi? Sayın Erdoğan da benim gibi yapmıyor mu? Yeni Ekonomi Modelinin (YEM) bir diğer adı da “BDB”. Açılımı “Bir Deneyelim Bakalım”.

30 yıllık kahinlik tecrübemle en zorlandığım yıl olacak 2022. Çünkü, kendimi yerçekiminin gerçek olmadığını ispat etmek için gökdelenin 150ci katından paraşütle aşağıya fırlatan çılgın biliminsanına benzetiyorum. Tam 50ci kata varmış ki, camı açan bir muzur “Hocam deney nasıl gidiyor” diye sormuş hınzırca. El-cevap “Şu ana kadar bir sorun yok”.

Ne demek istiyorum? Halihazırda MGK politikası olan Yeni Ekonomik Modelinin (YEM) yıl boyunca süreceğini varsaysam, ekonomi hakkında tahmin çok kısa ve görsel olacak.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!