Türkiye’nin En Değerli Markaları Araştırmasının 2020 Sonuçları Açıklandı

2020’de Marka Değerini En Fazla Artıran Gıda Şirketi Dardanel Oldu

Geçtiğimiz aylarda tarihinin en iyi çeyrek bilançosunu açıklayan Dardanel’in son yıllardaki artan performansı Brand Finance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasına da yansıdı. Listede 3 sıra yükselen Dardanel, yüzde 53,8 ile gıda alanında marka değerini en fazla artıran şirket oldu.

Dünyanın önde gelen marka değerleme kuruluşlarından Brand Finance tarafından her yıl geleneksel olarak yayınlanan “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasının 2020 sonuçları açıklandı. Söz konusu araştırmaya göre Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri bu yıl geçtiğimiz yıla göre göre yüzde 24 artarak 24,6 milyar dolara ulaştı. Listedeki sıralamalarda da önemli değişiklikler yaşanırken, 30 şirket, 2020 yılında sıralamasını yükseltmeyi başardı. Bu şirketlerden biri de son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlarla gerek finansal performansını gerekse marka değerini önemli ölçüde artıran Dardanel oldu. “Türkiye’nin En Değerli Markaları” arasında geçtiğimiz yıla göre 3 basamak yükselerek 80’inci sıraya yerleşen Dardanel, gıda firmaları arasında yapılan değerlendirmede de 8’inci sırada yer aldı.

Öte yandan 2019 yılında 16 milyon dolar olan marka değerini, 2020 yılında yüzde 53,8’lik artışla 25 milyon dolar seviyesine çıkaran Dardanel, gıda firmaları arasında marka değerini en fazla artıran şirket olarak listede dikkat çekti.

En İyi Çeyrek Bilançosunu Açıkladı

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, şirket olarak son yıllarda önemli bir atılım içerisinde bulunduklarının altını çizerken, “Bu performansımız geçtiğimiz ay içinde açıkladığımız birinci çeyrek bilançomuza da yansıdı. Dardanel olarak 2020 yılının ilk 3 ayında tarihimizin en iyi çeyrek rakamlarına ulaştık. Bunun arkasında yatan en önemli unsur da Dardanel markasına olan inancımız ve bitmek bilmeyen yatırım tutkumuz. Önümüzdeki dönemde de bu yatırımlarımızı sürdürecek; yurt içi ve yurt dışında hayata geçireceğimiz yeni projelerle Dardanel’in sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli gıda firmaları arasında yer almasını sağlayacağız. Hedefimiz kısa bir süre içinde Dardanel’i dünya su ürünleri sektörünün en büyük 3 oyuncusundan biri yapmak” dedi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN