Türkiye’den ‘küresel enflasyon’u düşürücü katkı

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler’in küresel tahıl krizi sorununu çözmek amacıyla ortaya koyduğu çabalara tarihe not düşülen katkısı, iki savaşan ülkeyi bir araya getirme başarısı gösteren Türkiye’nin arabuluculuk başarısı, küresel tahıl piyasasına da anında yansıdı. Daha 2-2,5 ay önce, mayıs ayı sonunda, ülkelerin kendini koruma içgüdüsüne dayalı kararlarıyla, Hindistan’ın buğday ihracatını yasaklama kararı ile tarihi rekor kıran tahıl fiyatları, haziran ayından itibaren Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerin hızlanması yönelik mücadelesi ve umut ışığının artması ile zaten gevşemeye başlamıştı. Bugün, Türkiye’nin tarihi diplomasi başarısı ile Karadeniz’de gemilerin sevkiyatının başlaması, küresel tahıl fiyatlarındaki düşüşü daha da hızlandırmış durumda.

Türkiye, böylece küresel enflasyonu besleyen küresel tarım ve gıda fiyatlarında gevşemeyi hızlandıracak bir süreci de olumlu yönde tetiklemiş durumda. Anadolu Ajansı’nın derlediği bilgiler ve Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar’ın açıklamaları, tahıl fiyatlarından sonra, gübre fiyatlarının da düşeceğine işaret ediyor. Çünkü, Rusya, müzakerelerde anlaşmaya sadece tahıl değil, gübre ihracatının da dahil edilmesini talep etmişti. Bu noktaya hiç kolay gelinmedi, kuşkusuz. Rusya-Ukrayna Savaşı’nın, lojistikte aksamaya, gıda tedarik zincirinde sıkıntılara, limanların ve kritik önemdeki ticari işletmelerin kapanmasına yol açtığını dönemde, rekor kıran tahıl fiyatları şubat ayı ile haziran ayı arasında küresel piyasaları kasıp kavurmuştu. Taşpınar’ın altını önemle çizdiği bir detay olarak, Rusya ve Ukrayna dünyada arpa ihracatının yüzde 27-30’unu, buğday ihracatının yüzde 30-34’ünü, mısır ihracatının yüzde 17- 20’sini kontrol ediyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!