Türkiye ve Hindistan’ın ‘dengeleyici’ rolü

Küresel ekonomi-politik, bilhassa ‘gelişmiş Atlantik’in 21. Yüzyıl’ın temel sorunlarına çözüm üretecek süreçlere, mutabık kalınacak yol haritalarına gereken ilgiyi, ciddiyeti ve samimiyeti göstermemesi, kendisinden uzak coğrafyalarda artan sorunlara kayıtsızlık ve sorumsuzluk göstermesi nedeniyle, hayli sancılı, hayli ağır bir ‘dönüşüm’ün içinden geçiyor. Neoliberallerin ve neoemperyalistlerin hakimiyetindeki ‘müesses nizam’ın dayatmaları, insani değerlere yönelik duyarsızlıkları, hoyratlıkları, yeryüzünün toplumsal ve doğal atmosferini zehirlemiş durumda.

soluduğumuz oksijen o kadar zayıf ki; umutsuzluk adeta dünyayı esir almış gibi hissediyoruz. Oysa, 21. Yüzyıl açısından kaçınılmaz gerçek olan ‘Asya- Pasifik’in önlenemez yükselişi’ni ‘neoemperyal’ metotlarla durdurmaya çalışmak yerine; ‘gelişmiş Atlantik’ Türkiye ve Hindistan’ı ‘küresel dönüşüm’ün ‘dengeleyicileri’ olarak göreve çağırabilirdi. Oysa, ‘neoliberal-neoemperyal’ müesses nizamın boyunduruğundan kurtulamayan ‘Atlantik İttifakı’, ‘demokrasi kültürü’ gelişmiş Türkiye ve Hindistan’ı ille de Rusya ve Çin’i ‘kuşatacak’ ‘kale’ler gibi görmek yerine; Avrasya’ya yön gösterecek, umut verecek, ‘demokrasi kültürü zayıf’ ülkelere rol model olacak iki ‘yükselen ekonomi’ olarak kabullenmeli.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin