Para & Borsa

Türkiye TÜFE Verisi

Muammer Demir – 03.01.2017

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan rapora göre; Aralık ayı TÜFE rakamı bir önceki aya göre yüzde 1,64 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,53 artış kaydetti. Raporun detayını incelediğimizde, aylık bazda en yüksek artış yüzde 7,33 ile alkollü içecekler ve tütün grubu olurken, sırasıyla bu yükselişi gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 3,29, ulaştırma yüzde 1,97 ile takip etti.

Aylık bazda en fazla düşüş gösteren grup yüzde 2,55 ile giyim ve ayakkabı oldu. Yıllık bazda yüzde 31,59 ile en fazla artış alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 12,36 ulaştırma grubu takip etti. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerini incelediğimizde, bir önceki yılın aynı ayına göre H endeksi yüzde 7,29 ve I endeksi yüzde 7,48 olarak gerçekleşti.

Sonuç

Tütün ve alkole yapılan ÖTV zammı Aralık ayı enflasyon rakamında artışa katkı yaptığı görülmekte. 2005’ten bu yana Aralık ayı TÜFE rakamını incelediğimizde en yüksek artışın yüzde 1,64 ile 2016 yılında gerçekleştiğini görmekteyiz. TCMB’nin enflasyon hedeflemesi doğrultusunda sıkı para politikası devam etmekte. TCMB ve OVP’de yer alan enflasyon grubu 2016 yılı hedefi yüzde 7,5 olarak belirtilmişti. Açıklanan rakam hedeflemenin üzerinde gerçekleşti. Enflasyon rakamında yaşanan artış sonrasında USD/TRY kurunda sert fiyat hareketleri görüldü.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex


Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx