Para & Borsa

Türkiye Sanayi Üretim Endeksi / Kasım 2016

Muammer Demir – 09.01.2017

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK ) tarafından yayımlanan rapora göre, Kasım ayında Sanayi Üretim Endeksi bi r önceki aya göre aynı kaldı. İlgili dönemde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,3 ve imalat sanayi sektörü yüzde 0,2 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,5 artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre sanayi üretim endeksi yüzde 2,7 artış kaydedildi. Yıllık bazda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 ve elektrik gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektör endeksi yüzde 7,8 artış ile olumlu katkı yaptığı görüldü.

Ana sanayi gruplarında, aylık bazda ilişkin dönemde en yüksek artış yüzde 2,6 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleştiği görülmekte. Sermaye malı imalatı yüzde 2,1 ve Enerji yüzde 1,3 artış kaydettiği görülmekte. Ara malı imalatında yüzde 0,6 ve Dayanıksız tüketim malı imalatında yüzde 2,1 azalış görülmekte. İmalat sanayi alt sektörlerini incelediğimizde, bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5,7 ile makine ve ekipmanlarının kurulum ve onarımında gerçekleştiği görülmekte. Sırasıyla, bu artışı yüzde 5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 3,7 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı takip etti. Bir önceki aya göre kıyasladığımızda, ilgili dönemde en yüksek azalış yüzde 6,7 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 2,9 ile giyim eşyalarının
imalatı takip etti.

SONUÇ

2016 yılı Kasım ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre aynı kaldığını görmekteyiz. Sanayi üretimi ekonomik aktivitenin önemli bir kısmını oluşturuyor. Yıllık bazda yüzde 2,7 artış kaydeden veri aylık bazda değişim göstermediğinden dolayı 4.çeyrek büyüme rakamına cari bir katkısı olmadığı görüşündeyiz.

Muammer Demir
Araştırma Uzmanı
AHL Forex


Etiketler: , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx