Türkiye-ABD ilişkilerinde ‘tarihi’ kavşak

Türkiye-ABD ilişkileri, 1950’lı yıllardan bu yana, kimi zaman ağır sınamalardan, kimi zaman da zorlu etaplardan geçti. İki ülke arasındaki ilişkilerin bir daha iflah olmayacağının düşünüldüğü noktalardan, normalleşme süreçlerine geri dönüldü. Ancak, ABD Temsilciler Meclisi’nin, bilhassa Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümü’nün kutlandığı 29 Ekim’i seçerek, hayli yüksek bir oy oranıyla onayladığı iki yasa tasarısı, bu defa Türkiye-ABD ilişkilerine ‘dinamitlenmiş’ kadar zarar vermiş gözüküyor ve iki ülke ilişkilerini ‘tarihi’ bir kavşağa getirmiş durumda. ABD’nin yakın dönem siyasetinde Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti temsilcilerinin bu derece birlikte hareket ettikleri görülmemişti. Anlaşılan o ki, Şanlı Ordumuzun başarılı harekatları ABD siyasetinde ‘deprem’ etkisi yaratmış.

Şimdi, ABD Senatosu’nun önünde ‘tarihi’ bir sınav var. İki ülke ilişkilerinin önünde duran kavşakta, Senato’nun üçte iki çoğunluğu Temsilciler Meclisi’nin iki kararını destekler mahiyette hareket ederse; daha da beteri, ABD siyasetini şu anda esir almış olan ‘delilik’ süreci, kimi ABD’li siyasetçileri Türkiye’yi NATO’dan çıkarmayı talep etme gibi bir noktaya getirir ise; iki ülke arasındaki ilişkilerin maruz kalacağı tahribat, ABD açısından Avrasya’da paha biçilmez ve yeri asla doldurulamaz bir stratejik ortağı, değerli bir müttefiki kaybetmesiyle sınırlı kalmayıp; belirli sayıdaki ABD’li siyasetçinin en öncelikli endişelerinden birisi olarak, Türkiye-Rusya yakınlaşmasını daha da hızlandıracak.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ FİNANS EĞİTİMİ, HEMEN KAYIT OLUN; WEBİNAR VE CANLI YAYINLARDAN HABERDAR OLUN.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin