Türkiye %5 büyüyebilir mi?

Başkan Erdoğan Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda çok sert bir konuşma yaptı, köprüleri yaktı adeta. Bir kaç başlık vereyim, çünkü bu konuşma Erdoğan’ın ordinaryusluk döneminin yol haritasıysa, Türkiye 2023 yılına kadar ham hayallerin peşinden koşup zaman yitirecek ve içerde-dışarda gerginlik, küskünlük, kavga bitmeyecek:

• İç düşmanlar adeta Türkiye’nin sıçramasına engel oluyorlardı,
• Şimdi her şey iyi güzel de birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var, bir tane iki tane değil… Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum.
• Ankara’da il başkanları toplantısında ise bahsi büyüttü: Suriyeli mültecilerin yükünü sadece Türkiye’nin çekemeyeceğini belirterek, “Misafir ettiklerimiz için başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyadan gerekli desteği alamadık. Destek verdiniz verdiniz, aksi halde bu yolculuk bizi farklı yerlere götürebilir. Farklı yer nedir? Güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalırız” dedi. Erdoğan, en az 1 milyon mülteciyi oluşturulacak ‘güvenli bölge’ye yerleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Başkan Erdoğan’ı bu denli kızdırıp içerde ve dışarda herkesi rahatsız edip, gözlerini faltaşı gibi açıp not almaya zorlayacak sebep nedir? Zaman içinde cevabı bulacağız.
Ben Başkanımın ekonomiyle ilgili gösterdiği parlak hedeflere dönmek isterim:

“Fakat 2020 ile ilgili ben bir büyüme oranı veriyorum. Ona kilitleneceğiz. O da büyüme oranını bir defa kesinlikle inşallah yüzde 5 olarak planlayacak ve bunun üzerinde oynayacağız.”

Türkiye %5 büyüyebilir mi? Bir kaç ay önce olsa “Büyür büyümesine de, akabinde cari açıkla enflasyon patlama yapar, bir sonraki sene resesyon ve ödemeler dengesi darboğazına gireriz” derdim. Şimdi ise “havada karada imkanı yok. Şans ve akıllı politikalarla belki %2-3” diyebiliyorum.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin