Türkiye ‘3. Dünya Ülkesi’ değildir

HP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşma metinlerini hazırlayan, katkı sunan ekibin zaman zaman yaptıkları tarihi ve teknik gaflar şaşırtıcı. Kılıçdaroğlu’nun son açıklamasının 16. maddesinde Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilgili sarf edilen ifadeler şaşırtıcı ve hatalı. Kılıçdaroğlu’nun “IMF ile ilişkiler kesilecekse, ortaklıktan çekilmeli ve IMF’deki sermaye payının Türkiye’ye getirileceği kamuoyuna açıklanmalıdır” sözleri, metni yazan veya katkı sağlayan ekibin IMF’yi bir banka zannettiklerini teyit ediyor.

Sanki, yıllar öncesinde, IMF diye bir banka kurulmasına karar verilmiş; Türkiye de bu bankaya ortak olmuş; şimdi de ‘sanki’ bu bankadaki ortaklığından çekilecek ve bankanın sermayesine koyduğu payı geri çekecek veya çekmeli. Her şeyden önce, IMF bir banka değil. Kuruluş kendisini ‘uluslararası finansal istikrarı ve parasal işbirliğini sağlayan, uluslararası ticareti kolaylaştıran, istihdamı ve sürdürülebilir ekonomik büyümeyi destekleyen ve küresel yoksulluğun azaltılmasına yardımcı olan; 189 üye ülke tarafından yönetilen ve bu ülkelere karşı sorumlu’ bir kurum olarak tanımlıyor.

22 Temmuz 1944’de Bretton Woods anlaşması ile kurulmuş, 1947’de faaliyete geçmiş bir kurum. Türkiye 11 Mart 1947’de resmen üyesi olmuştur. Türkiye, Nisan 1945’de Birleşmiş Milletler’in San Fransisko’daki kuruluş çalışmalarına katılmış 50 ülke arasındadır. Almanya BM’ye 1973’de üye olabilmiştir. Türkiye NATO’ya 1952’de, Almanya ancak 1955’de üye oldu. Türkiye 1944’den bu yana, 2. Dünya Savaşı sonrası oluşturulan ‘yeni dünya sistemi’nin kurucusu ve üyesidir.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN