Turkcell 2019 9 Aylık Bilanço Analizi / Halk Yatırım – (01.11.2019)

3Ç19 Finansal Sonuçlar – Nötr

Öneri: AL
Hisse Fiyatı: 12,57 TL
Hedef Fiyat: 19,89 TL
Getiri Potansiyeli: %58

 Beklentimizin üzerinde ancak piyasa beklentisinin paralelinde net kar. 3Ç19’da, Turkcell’in net finansal giderleri, faiz gelirlerinde yaşanan düşüşe karşın, hedging sonrası kur farkı zararının azalması sonucunda önceki yılın aynı dönemindeki 868,7 milyon TL seviyesinden 521,2 milyon TL seviyesine geriledi. Bu bağlamda, şirketin net karı yıllık bazda %232 artarak 801,3 milyon TL olarak gerçekleşti. Açıklanan rakam piyasa beklentisinin paralelinde, kurum beklentimizin ise %2 üzerinde gerçekleşti. Bunun sonucunda da net kar marjı bu dönemde yıllık bazda 8 puan artış kaydederek %12 seviyesine yükseldi. Beklentiler paralelinde gerçekleşen 3Ç19 finansallarının hisse performansına etkisinin nötr olacağını düşünüyoruz.

 Çeyreksel ortalama TÜFE ve ARPU makasındaki iyileşme olumlu. 3Ç19’da toplam abone sayısı, önceki yılın aynı dönemindeki 37,8 milyondan 37,3 milyona geriledi. Kurum beklentimiz 37,73 milyondu. Sadece mobil tarafa baktığımızda ise, yıllık bazda abone sayısının %1,4 gerilediğini görüyoruz. Ancak, çeyreksel olarak bakıldığında, faturalı abonelerdeki artışın etkisiyle %1,5 arttığını görüyoruz. Ayrıca fiber tarafında da okula dönüş döneminin başlamasının etkisiyle fiber abone sayısının çeyreksel bazda 1,43 milyon seviyesinden 1,45 milyon seviyesine yükseldi. Bu arada, ortalama çeyreksel enflasyonda görülen 4,34 puanlık düşüşle mobil karma ARPU – çeyreksel ortalama TÜFE makasındaki iyileşmenin bu dönemde de devam ettiğini görüyoruz. Mobil karma ARPU 3Ç19’da yıllık bazda %17,4 artış kaydederek 42,5 seviyesine yükseldi.

Bu bağlamda mevcut durumda çeyreksel ortalama TÜFE’yi 3,76 puan aşan ARPU görünümünü olumlu olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca, kişibaşı ortalama mobil data kullanımının bu dönemde yıllık bazda %49 artışla 8,1 gigabyte seviyesinde, beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi de dikkat çekiyor. Ancak hem bu dönemde telekom cihazları ile ilgili tüketici kredilerindeki taksit sınırlaması sebebiyle TFŞ’nin gelirlerinde yaşanan düşüş hem de bahis işinden çıkılmış olmasının satış gelirlerinde artışı sınırlayan unsurlar olarak öne çıktığını görüyoruz. Mevcut operasyonel gelişmeler sonucunda, 3Ç19’da Turkcell’in net satış gelirleri yıllık bazda %13,6 artış kaydederek 6,59 milyar TL olarak gerçekleşti. Açıklanan rakam, hem piyasa beklentisine hem de kurum beklentimize paralel gerçekleşti.

 Turkcell için hedef fiyatımızı 19,89 TL’ye revize ediyor ve ‘AL’ tavsiyemizi sürdürüyoruz. ARPU-ortalama çeyreksel TÜFE makasındaki belirgin iyileşme ve beklentimizin üzerinde gerçekleşen kişibaşı ortalama mobil data kullanımının beraberinde operasyonel verimlilik çalışmalarının etkisiyle şirketin finansal performansının beklentilerimizle uyumlu görünüm sergilediğini düşünüyoruz. Öte yandan, güncellediğimiz net borç, risksiz faiz oranı varsayımımızı ve benzer şirket modelimizi güncellememiz sonucunda, Turkcell için 19,67 TL seviyesindeki 12-aylık hedef fiyatımızı 19,89 TL’ye yükseltiyor, %58 getiri potansiyeli doğrultusunda AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN