Türk Traktör Hisse Yorumu / Yatırım Finansman- (06.01.2017)

Türk Traktör Hisse Yorumu

Etkileyici temettü verimleri aşağı yönlü riskleri

Endeks Üzeri Getiri %21

(Önceki: Endekse Üzeri Getiri)

12 Aylık Hedef Fiyat: TL 86,50

Endeks Üzeri Getiri tavsiyemizi hisse başına 86.50 TL hedef fiyat ile koruyoruz. Şirketin istikrarlı büyüme görünümü ve güçlü operasyonel performansı yakın vadede sağlam potansiyel oluşturuyor. Zayıf satış performansı nedeniyle geçtiğimiz üç ayda hisse BIST100 endeksininin %14 aşağısında performans gösterdi. Ancak, uzun vadeli projeksiyonlarımız hisse için önemli bir yukarı potansiyele ve çarpıcı temettü ödemelerine işaret ettiğinden mevcut fiyat seviyelerinin alım fırsatı olduğunu düşünüyoruz.

Türkiye traktör pazarı güçlü kalmaya devam edecek. Türkiye traktör pazarı geçtiğimiz altı yıllık dönemde %13 YBBO ile büyüdü. Pazar lideri olması neticesinde, Türk Traktör Türkyie traktör pazarındaki güçlü büyümeden başlıca faydalanan şirket oldu. 2017 yılında ise traktör pazarının yıllık bazda %2 oranında daralmasını bekliyoruz. Ancak, ithalatçıların düşen pazar payı sonucunda, Türk Traktör’ün yurtiçi piyasada bir miktar pazar payı kazanacağını tahmin ediyoruz. Bu sebeple, 2017 yılında sağlam fiyat artışları ve artan satış hacmiyle şirketin toplam gelirlerinin yıllık bazda %11 artmasını bekliyoruz.

Sağlam fiyatlama gücü sayesinde marjlar istikrarlı kalacak. Türk Traktör’ün FAVÖK marjı 9A16’da yıllık bazda 1.7 puan artarak 14.9% oldu, ki bu oranın 4Ç16’da TL’nin Euro’ya karşı sert bir şekilde değer kaybetmesi sonucunda 2016 yılsonunda %14.4’e düşeceğini düşünüyoruz. Üretim maliyetlerindeki artışlara karşı güçlü fiyatlama yeteneği sebebiyle 2017 yılında FAVÖK marjının %14.4’de yatay kalmasını bekliyoruz. Böylece, Türk Traktör’ün 2017 yılında yıllık FAVÖK büyümesinin %12 olacağını tahmin ediyoruz.

İstikrarlı temettü ödemeleri sürecek. Sakarya’daki yeni fabrika yatırımına rağmen Türk Traktör geçtiğimiz üç yılda ortalama %113 temettü ödeme oranı ve ortalama %8.1 temettü verimi ile temettü dağıttı. Yeterli üretim kapasitesinden dolayı herhangi bir büyük yatırıma ihtiyacı olmadığı için, şirketin 2017 yılında mevcut temettü politikasını sürdüreceğini düşünüyoruz. 2017 yılında temetü ödeme oranının %90 ve temettü veriminin %7.7 olacağını öngörüyoruz.

Çekici değerleme mevcut. 2017 yılında %12’lik FAVÖK büyümesi tahmini sonucunda, şirketin FD/FAVÖK çarpanı tarihsel ortalamasının bir hayli aşağısında bulunuyor. Mevcut durumda, hisse 8.8x 2017B FD/FAVÖK çarpanı ile işlem görüyor ve bu da üç yıllık ortalama FD/FAVÖK çarpanına göre %23 iskontolu işlem görüyor. INA yöntemi ile elde ettiğimiz hedef fiyatımız şu anda %21’lik yukarı potansiyele işaret ediyor

2017 Strateji Raporu için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN