Para & Borsa

Türk Traktör Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (30.07.2015)

Türk Traktör Hisse Yorumu

Potansiyel Getiri 18%

Türk Traktör 2Ç15 sonuçlarında bizim ve piyasa beklentisi olan 53mn TL’nin üzerinde 68mn TL net kar açıkladı. Ciro beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşirken, operasyonel karlılık beklentilerin yaklaşık 30% üzerinde gerçekleşti. Böylece FVAÖK marjı beklentilerin yaklaşık 2 puan üzerinde oluştu. Net borç çeyrek esnasında 638mn TL’den 582mn TL’ye düşmüştür. Şirket 26mn TL net finansal gider kaydederken 4mn TL diğer gelir kaydetti. Beklentilerin üzerinde gelen FVAÖK ve net kar rakamları nedeniyle sonuçların hisse üzerine etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz. Şirket, bugün bir analist toplantısı düzenleyecektir. Satış hacimlerindeki artış 2Ç15’te de devam etti. 2Ç15 satış hacimleri iç pazarda %12 büyüme gösterirken (8,677 adet), dış pazar traktör satışlarında (34%) düşüş gözlenmiştir. Bu dönemde iç pazar satış adetlerindeki iyileşme, iç satış gelirlerine yıllık %28 artış olarak yansımıştır (ihracat %22 düşüş). Büyümenin ihracat tarafında sınırlı kalmasını ürün miksine ve zayıf hacimlere bağlıyoruz. Türk Traktör 2Ç15’te %14 FVAÖK marjı kaydetti. Toplam satış adetleri bu çeyrekte önemli ölçüde büyüme göstermemiş olmasına rağmen iyi fiyatlama, satış miksi (yüksek yurtiçi satış) ve yeni açılan fabrika ile ilgili verimsizliklerin elimine edilmiş olması etkisiyle Türk Traktör’ün bu çeyrekte FVAÖK marjı 1.5 puan artarak %14 olmuş, piyasa beklentisinin (yaklaşık %12) üzerinde gerçekleşmiştir.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.


Etiketler: , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx