Türk Traktör Hisse Yorumu / Ata Yatırım – (24.02.2014)

Türk Traktör Hisse Yorumu

Güçlü temeller ve yüksek temettü verimi… 

Hisse için “TUT” tavsiyemizi korurken 12A Hedef Fiyatımızı 58.50TL’den 63.00TL’ye yükseltiyoruz. Yeni hedef fiyatımız %18 yukarı yönlü potansiyele işaret etmektedir.

Türk Traktör Yönetim Kurulu, 2013 karından 300mnTL temettü ödenmesini Genel Kurul onayına sunmuştur. Bu rakam %10 temettü verimine işaret etmektedir.

İç pazar traktör satışlarının bu sene yatay seyredeceğini ve Türk Traktör’ün pazar payını i) ithalatçıların rekabet gücünün azalması, ii) kapasite sınırının ortadan kalkmasıyla birlikte 4 puan arttıracağını düşünüyoruz.

Yüksek temettü dağıtım politikası devam ediyor… Türk Traktör düzenli temettü veren bir şirket olup 5 yıllık ortalama temettü verimi %7 seviyesindedir. Şirket, 300mnTL temettü ödemesinin GK onayına sunulduğunu açıklamıştır. Bu rakam %10 temettü verimine işaret etmektedir.

2014 yılında traktör pazarının yatay seyretmesini beklerken, kuraklık bu beklentimize yönelik risk oluşturmaktadır… Türk Traktör’ün 2013 yılında pazar payı %47 olmuştur. 2014 yılında, iç pazar satışlarının 52,808 adet seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Bununla birlikte, TL’nin değer kaybıyla birlikte ithalatçıların üzerinde artan baskıdan yerel üreticiler faydalanacaktır. Türk Traktör’ün yeni fabrikasının açılmasıyla birlikte pazar payını%50 seviyesine çıkartmasını bekliyoruz. Öte yandan, kuraklık riski talep üzerinde baskı yaratabilir.

Efektif vergi oranı teşvikler neticesinde azalacak… Hatırlanacağı üzere şirket, Sakarya Fabrikası’na yaptığı yatırımlar için 90.4mnTL tutarında “yatırım teşvik sertifikası” almıştır. Bu sertifika i) KDV istisnası, ii) Kurumlar Vergisi oranında düşüş, iii) gümrük ayrıcalığı iv) çalışanların sigorta payına devlet katkısı sağlamaktadır. Teşvik ile birlikte, şirketin efektif vergi oranının 2013 yılındaki %13 seviyesinden 2014’te %10 düşmesini öngörüyoruz.

Yatırım Tezi: Güçlü temeller ve yüksek temettü verimi… Hisse için “TUT” tavsiyemizi korurken 12A Hedef Fiyatımızı 58.50TL’den 63.00TL’ye yükseltiyoruz. Yeni hedef fiyatımız %18 yukarı yönlü potansiyele işaret etmektedir. Türk Traktör, 9.2x 2014T F/K çarpanıyla küresel benzerlerine göre %10 iskontolu işlem görmektedir

Temettü Politikasında değişiklik yok… 2013 karından 300mnTL temettü dağıtılacak… Türk Traktör düzenli temettü veren bir şirket olup 5 yıllık ortalama temettü verimi %7 seviyesindedir. Şirket 2014 yılında Sakarya Fabrikası için ABD$40mn yatırım harcaması yapmayı planlasa bile, güçlü finansalları sayesinde yüksek temettü ödemeye devam edecek. Türk Traktör, 2013
karından 300mnTL temettü ödemesinin GK onayına sunulduğunu açıklamıştır. (Kabul edilmesi durumunda ödeme 31 Mart 2014 tarihinde gerçekleşecektir) Bu rakam %10 temettü verimine işaret etmektedir.

Yeni Fabrika 2Y14’te operasyonel hale gelecek, kapasite 35 bin’den 50 bin’e yükselecek… Türk Traktör’ün Sakarya’daki yeni fabrikasının 2Y14’te tamamlanması planlanmaktadır. Fabrika için toplamda ABD$80mn yatırım harcaması
gerçekleştirilecektir. Şu ana kadar bu miktarın yarısı harcanmış olup, geri kalan ABD$40mn 2014 yılında harcanacaktır. Şirket, montaj ve boyama tesislerini yeni fabrikaya taşırken, motor ve şanzıman üretimi Ankara’da devam edecektir. Yeni fabrikanın tamamlanması ile birlikte, kapasite 50 bin’e yükselecektir.

Efektif vergi oranını tahminimizi %15’ten %10 seviyesine çekiyoruz. Buna göre, 2014 yılı net kar tahminimizi TL317mn’dan TL337mnTL seviyesine yükseltiyoruz. Türk Traktör, Sakarya Fabrikası’na yaptığı yatırımlar için 90.4mnTL tutarında “yatırım teşvik sertifikası” almıştır. Bu sertifika i) KDV istisnası, ii) Kurumlar Vergisi oranında düşüş, iii) gümrük ayrıcalığı iv) çalışanların
sigorta payına devlet katkısı sağlamaktadır. Teşvik ile birlikte, şirketin efektif vergi oranı tahminimizi %15’ten %10 seviyesine çekiyoruz. Buna göre, 2014 yılı net kar tahminimizi TL317mn’dan TL337mnTL seviyesine yükseltiyoruz.

Şirketin 2014 yılında pazar payının 3 puan artarak %50 seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz… 2013 yılında şirketin pazar payı %47 seviyesinde gerçekleşti ve 2012 yılındaki %51 seviyesinin altında kaldı. Şirketin kapasite sınırlaması sebebiyle pazar payı kaybettiğini düşünmekteyiz. İleriye dönük olarak, şirketin i) TL’nin değer kaybıyla birlikte ithalatçıların azalan rekabet gücü ve ii) Sakarya Fabrikası’nın açılmasıyla kapasite sınırlarının kalkması neticesinde 3 puan pazar payı kazanarak iç pazarda 26 bin adet satış yapmasını beklemekteyiz.

Hükümet 2016 yılında hurda teşvikini uygulamaya koyabilir… Türkiye traktör parkında yaklaşık 1.5mn adet traktör bulunmaktadır. Traktör parkının %48’i ise 25 yaşın üzerindedir. Ortalama traktör yaşı ise 23 seviyesindedir. (AB ortalaması:10) Bir traktörün optimal kullanım yaşının 24 olduğunu düşündüğümüzde, parkın hemen hemen yarısı optimal ömürlerini bitirmiş bulunmaktadır. Bu tarz traktörler önemli ölçüde verimlilik problem yaratmaktadır. Mekanik kullanım ömrünü doldurmuş bir
traktörü kullanmak ortalama olarak 11binTL seviyesinde masraf yaratmaktadır.

Yaşlı traktör sayısının çok olması ve getirdiği verimlilik problemleri neticesinde, hükümetin bu konuda bir teşvik planı uygulamaya koymasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir teşvik planının 25 yaş üstü traktörleri kapsayacağına inanıyoruz. Bununla birlikte, Faz-4 motorlar 2016 yılında yerel üreticiler tarafından piyasaya sunulacaktır. Bu
nedenle, hükümetin teşvik planını uygulamaya koymadan önce yerel üreticilerin Faz-4 motor standardına uyum sağlamasını bekleyerek, iç pazarın ithal ürünlerle dolmasının önüne geçmek isteyeceğini düşünüyoruz. Şu anda tahminlerimize hurda teşvikini yansıtmamakla birlikte, 2016 yılında hükümetin hurda teşviğini yürürlüğe koyabileceğine inanıyoruz.

4. Çeyrek Sonuçları bekletilerimize paralel gerçekleşmiştir… Güçlü satış hacmi ve Euro, ciro büyümesini destekledi… Şirket 4Ç13’de iç pazar satış hacmini %33 arttırıken, ihracatını da %13 arttırmıştır. Artan satış miktarı ve yükselen Euro ile birlikte şirketin net satışları yıllık bazda %33 büyüyerek 567mnTL’ye ulaşmış ve beklentimiz olan 576mn TL’ye paralel gerçekleşmiştir.
%14.8 olan VAFÖK marjı tahminlerimize paraleldir… Şirketin 4Ç13 VAFÖK marjı beklentimiz olan %14.4’e paralel olarak %14.8 seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirketin VAFÖK marjı çeyreklik bazda 258 baz puan daralmıştır. Bu daralmanın arkasında artan ihracat ve mevsimsel olarak yüksek olan ekipman satışlarının yattığını düşünüyoruz.

TL75mn net kar rakamı beklentimiz olan TL65mn’un hafif üzerinde gerçekleşmiştir… Beklenenden düşük gerçekleşen vergi gideri,
gerçekleşen rakamlar ve tahminlerimiz arasında oluşan sapmanın kaynağıdır.

Türk Traktör’ün net borç pozisyonu 77mnTL artarak 139mnTL’ye yükselmiştir… Şirketin devam eden fabrika yatırımıyla birlikte 4Ç13’te yatırım harcamaları 94mnTL olmuştur. Yüksek yatırım harcamasıyla birlikte, şirketin net borç pozisyonu 3Ç13’teki 62mnTL seviyesinden 139mnTL seviyesine yükselmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir