Türk Traktör Hisse Yorumu / Ak Yatırım – (25.09.2019)

Sıçramaya hazır

Endeksin Üzerinde Getiri
Hisse Fiyatı: 40.00TL
12 Aylık Hedef: 53.00TL

Türkiye’nin büyük ve büyüyen tarım sektörüne yatırım

Türk Traktör hissesini “Endeksin Üzerinde Getiri” ve 53.00 TL hedef fiyatla araştırma kapsamına alıyoruz. Türkiye dünyada yedinci en büyük traktör pazarına sahip ve Türk Traktör son 12 yıldır lider konumunda. Liderliğini geniş bayi ve hizmet ağı ile destekliyor. Güçlü Ar‐Ge merkezi ve son teknoloji ile Şirket kendi traktörlerini tasarlayıp imal ediyor. Üst model traktörlere geçiş ve artan ihracat ile üretimde tam kapasiteye doğru gidiş olacağını bekliyoruz. Şirket, %50 ortağı CNH Industrials’in global ağından faydalanarak ihracat büyümesi sağlanıyor. Hacimdeki büyüme ve üst modellere geçişle şirketin ölçek ekonomilerinden faydalanıp kâr marjlarında genişleme olacağını bekliyoruz.

Yurtiçi satış ve üretimde lider konumunda

Türk Traktör yıllık 50 bin adet üretimi ile Türkiye’nin en büyük traktör üreticisidir. Şirket aynı zamanda Türkiye’de üretim hatlarında esnek üretim metodu kullanan ilk şirketlerden biridir. Bu yöntem otomatik üretim birimleri ve karmaşık kontrol sistemlerden faydalanıyor. Ayrıca robot ile boya işlemini uygulayan ilk Türk traktör üreticisidir. 30 şirketin ve 40 markanın bulunduğu Türk Traktör piyasası kalabalık ve yüksek rekabete sahiptir. Buna rağmen, Şirket son 12 yıldır yurtiçi Pazar payında lider konumundadır. Bu yılın ilk 7 ayında da Türk Traktör toplam Türkiye traktör üretiminin %74’ünü gerçekleştirdi.

Uzun vadeli büyüme faktörleri: kişi başı düşük kullanım ve yaşlanan traktör parkı

Türkiye’de traktör kullanımında kişi başı düşük kullanımı ile uzun vadeli büyüme öngörülüyor. Dört çekerli traktör kullanımı AB’de %90 oranındayken bu oran Türkiye’de %20 düzeyindedir. Traktör başına ekipman adetleri AB’de 10 düzeyinde, Türkiye’de ise 5 adettir. Tarımsal alanlar Türkiye’de traktör başına 26 hektarken, AB’de 11 hektardır. Ortalama traktör motor gücü Türkiye’de 60+ beygir gücü iken, AB’de 100+ beygir gücü vardır. Türkiye’de traktör parkı da yenileme için müsaittir: 35 yaş ve üstü en az 600 bin traktör vardır ve 24 yaş ve üstü olanlar toplamın %46’sını oluşturur. Bu yılın Temmuz sonunda Türkiye’nin traktör parkı 1,9 milyon adete ulaşmıştır ve 2013’dan beri yıllık bileşik büyüme oranı %4 olmuştur.

Düzenli temettü ödeme yapan bir şirket

2018 yılına kadar son 5 yılda her yıl temettü ödeyen Türk Traktör bu yıl zayıf geçen talep ile temettü ödemedi. Ancak biz 2020’de şirketin yeniden temettü ödemesini bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN