Türk Hava Yolları 2021 6 Aylık Bilanço Analizi / Ak Yatırım – (11.08.2021)

2Ç21 Bilanço Değerlendirmesi

Nötr
Cari Fiyat: 12,63TL
12-ay Fiyat Hedefi: 14,00TL

Güçlü operasyonel performans yüksek kur farkı giderleri nedeniyle gölgelendi

– Türk Hava Yolları (THY) dün 2Ç21 sonuçlarını açıkladı. Şirket’in 497 milyon TL olan 2Ç21 net zararı, geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleşen 2,23 milyar TL’lik net zarara göre önemli bir gelişme kaydetti. Operasyonel gelirlerdeki belirgin iyileşmeye karşın 1,6 milyar TL’lik kur farkı gideri oluşması daha güçlü bir net kar performansını engelledi.

– Operasyonel sonuçlar piyasanın ve bizim beklentilerimizin üzerinde gerçekleşirken, net zarar konsensüs tahmini olan 811 milyon TL net karın ve bizim görece daha kötümser olan 311 milyon TL net kar beklentimizin altında gerçekleşti. Bizim beklentimize olan olumsuz sapmanın nedeni tahminimizin üzerinde gerçekleşen kur farkı gideri oldu.

– Ciro tarafında, yolcu gelirleri tahminlerle paralel oluştu. Ancak kargo gelirlerinde normalleşme beklediğimiz ikinci çeyrekte gerçekleşme aksi yönde oldu ve satış gelirlerinin bizim tahminlerimizin üzerinde gerçekleşmesini sağladı. Birim maliyetler öngörülerimiz dahilinde gerçekleşince, %278 artış kaydederek 4,4 milyar TL’ye ulaşan FAVÖK, bizim 3.83 milyar TL olan ve piyasanın 4,07 milyar TL olan beklentisinin üzerinde gerçekleşti. – Yönetim belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle 2021 yılı için beklentilerini açıklamadı.

– Beklenti altında kalan net kara ilk tepkinin olumsuz olmasını bekliyoruz. Ancak güçlü gelen operasyonel performans ve sapmanın kur farkı giderlerinden kaynaklanması nedeniyle potansiyel tepkinin sınırlı ve kısa süreli olacağını öngörüyoruz.

– Türk Hava Yolları için 14.50TL/hisse hedef fiyatımız ve ‘Nötr’ tavsiyemiz bulunmaktadır. Ancak, güçlü 2Ç performans ve trafik verilerinde son dönemde gözlemlediğimiz hızlı toparlama nedeniyle THY için daha olumlu bir görüşe sahip olduğumuzu belirtmek gerekir.

Kaynak: Ak Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!