Türk Hava Yolları 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / GCM Menkul – (09.08.2018)

Türk Hava Yolları 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

THY’de net karda “kur farkı” muhasebeleştirilmesi etkisi… Beklentiler olumlu…

İlk yarıda oldukça kuvvetli operasyonel sonuçlar elde eden Türk Hava Yolları, yıllık bazda %29’luk USD bazında ciro artışı elde etmiş ve 5 milyar 940 milyon USD gelir açıklamıştır. FAVÖK piyasa beklentisi üzerinde, ancak şirket yönetimi kur farkı gelirini gelir tablosunda değil, bilançoda göstermeyi tercih etmiş. Bu nedenle kar beklentilerin çok altında kaldı. 6 aylık dönemde TL bazında 127 milyon TL, USD bazında 41 milyon USD kar elde edilmiştir. Dönemsel 2. çeyrek karı ise TL bazında 441 milyon TL ile piyasa beklentisi olan 1 milyar 405 milyon TL’nin ve bizim beklentimiz olan 1 milyar 110 milyon TL’nin altında kalırken; USD bazında 127 milyon USD olarak gerçekleşti. Kar rakamı beklentilerin altında kalsa da, bu kur farkının muhasebeleştirilmesi ile alakalıdır.

THY yolcu sayısını artırarak ciro büyümesini devam ettiriyor. Güncel trafik verilerine göre; 2018 yılının Ocak – Temmuz döneminde yolcu sayısı, Ocak – Temmuz 2017 dönemine göre %15,2 artış gösterirken, ilgili dönemler arasında yolcu doluluk oranı da %77,4’ten %81,2’ye yükseldi. Bu dönemde yurt dışı uçuşlarındaki yolcu sayısı %13,8, yurtiçi yolcu sayısı ise %17 oranında artış göstermiştir. THY, İstanbul’da yeni havalimanı beklentileri itibariyle ciddi kazanımlar elde ederken, aynı zamanda uçak satın alımları ve yeni havalimanı sonrasında büyümeye ilişkin sinyaller şirket açısından olumlu değerlendirilebilir. Ayrıca ikinci çeyrek sonundan itibaren tatil sezonunun başlaması ile artması beklenen hava trafiği finansal performansı geliştirebilir. Bu noktada risk oluşturan etmen, artan petrol fiyatlarının maliyetlere yapması beklenen yukarı yönlü maliyet baskısı olacaktır. Artan yolcu trafiği ve canlanan turizm faaliyetlerinin şirket gelirlerine olumlu etki yapmaya devam etmesini bekliyoruz.

Şirket, 2. çeyrek finansal sonuçları ile beraber geleceğe ilişkin beklentilerinde de yukarı yönlü revizyonlar yapmıştır. 2018 için yolcu sayısı beklentisi 74 milyondan 75 milyona revize edilirken, doluluk oranı beklentisi %78-80 bandından %81’e yükseltildi. VAFÖK marjı beklentisi %23-24’ten %25’e yükseldi. Basına yansıyan bazı haberlerde, THY’nin Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (kesin haber değildir) pay alabileceği ve bunun için THY ve Malaysia Airports’un 1,2 milyar USD’ye el sıkıştığı kaydedilmiştir. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletmesi, 1 Mayıs 2030 yılına kadar Malezyalılar’ın elinde bulunuyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN