Para & Borsa

Tüpraş Hisse Yorumu / Reel Kapital Menkul Değerler – (11.08.2017)

Tüpraş Hisse Yorumu

Tüpraş’ın performansının, operasyonel bazda rafineri marjlarının kuvvetli seyri, yüksek kapasite kullanımının etkisi ile ticari faaliyetlerden kaynaklı kur farkı gelirleri, finansman giderlerindeki azalma paralelinde karındaki artış çerçevesinde bir önceki seneye göre güçlendiği görülmekte.

1H17’de artan talep paralelinde %111.5 kapasite kullanımı ile rekor kıran şirket; yüzde 77,6 beyaz ürün verimi elde etti. 1H17’de şirket satış gelirlerini %71 oranında artırırken, faaliyet karı %264, net karı da %459 artarak 2 milyar 339 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Satış hacmindeki artış oranı %5 olarak gerçekleşti ve 15 milyon 278 bin tona yükseldi. Ağır kış koşulları ve uluslararası ilişkilerde yaşanan sıkıntılara bağlı turizm sektöründeki daralmanın da etkisiyle jet yakıtı satışı ve yine hava şartları nedeniyle bitüm satışları geçtiğimiz yılın altında gerçekleşirken, motorin satışlarında ise tüm zamanların rekor satışı gerçekleştirilmiştir.

Rafineri marjları iyileşme gösterirken, aynı dönemde iç talep de sağlıklı olarak devam etmiştir. Yıl genelinde gerileyen Brent petrol fiyatı risk yaratsa da, 2017 yılında ürün marjlarının daha da iyileşmesini bekliyoruz.

Yaptığımız 6 aylık bilanço hesaplamalarında şirketin girişim değeri 110 TL çıkmakla beraber, F/G çarpanı 1,2 olmasından dolayı fiyat potansiyelini 132 TL’ye taşımıştır. Şirketin riskine göre potansiyel girişim primi daha yüksek olması nedeniyle, şirket hisseleri için «tut» tavsiyesinde bulunabiliriz.

HİSSE SENETLERİNİ CANLI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN!

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: Paraborsa.Net, özel izni olmadan hiç bir kurumun günlük bülten, portföy önerisi veya herhangi bir araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.


İlgili aramalar:

  • borsada tüpraş
  • 2016 tüpraş hisse fiatı
Etiketler: , , , , , , , , , ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx