Tüpraş Hisse Yorumu / Finans Yatırım – (11.05.2016)

Tüpraş Hisse Yorumu

Araştırma Raporu – Şirket Güncelleme – Tupras

Tupras için Endekse Paralel Getiri olan beklentimizi Endeksin Üzerinde Getiri olarak revize ediyoruz. Hedef fiyatımız hisse başına 82,00 TL olacak şekilde %21 yükselme potansiyeline işaret ediyor. Şirketin birinci çeyrek zayıf finansal sonuçlarını açıklaması ile hissenin 6% endeksin altında hareket ettiğini gördük. Zayıf 1Ç16 finansallarının yılın geri kalanında yükselen rafineri marjları ile tekrar toparlayacağını düşünüyoruz. Buna paralel şirketin son beş yılda ortalama elde ettiği negatif 370mn USD serbest nakit akışının 2016 ile beraber pozitif 811mn USD’ye yükseleceğini öngörüyoruz. Şirketin güçlü ve stabil serbest nakit akışı elde etmesine paralel çeyreksel finansal sonuçlardaki zayıflıkla hissede görülen baskının geçici olacağın öngörüyoruz.

2Ç16 ile şirketin rafineri marjları Akdeniz rafineri marjlarının üstüne geçebilir: Şirketin rafineri marjı orta destile yakıt marjlarındaki zayıflıktan ötürü birinci çeyrekte beklentilerin altında gerçekleşti. Ancak 2Ç16 ile beraber güçlü mevsimsellik ve Çin’deki bazı rafinerilerin bakıma girecek olması ile orta destile yakıt marjlarında iyileşme bekliyoruz. Bununla beraber, şirketin RUP için stokladığı ara mamullerinde desteği ile marjlarının 2Ç16’dan itibaren toparlanmasını bekliyoruz.

Güçlü serbest nakit akımı ile ucuz değerleme: Şirketin RUP’un tamamlanması ile büyük ölçekli bir yatırımı bulunmuyor. RUP’un katkısı ile de şirketin son beş yılda ortalama elde ettiği negatif 370mn USD serbest nakit akışının önümüzdeki 5 yıl ortalama 670mn USD’’ye yükselmesini bekliyoruz. Bu da Fiyat/Serbest Nakit Akımı rasyosunun benzerlerine göre 49% iskontolu işlem gördüğünü gösteriyor. Buna paralel hissede görülen son zamanlardaki zayıflığın kalıcı olmasını beklemiyoruz.

Defansif karakteristikleri öne çıkabilir: Tupras bir çok halka açık şirketin aksine USD’nin TL karşısında değer kazanmasından olumlu etkileniyor. Bunanla beraber beklenen %9.4 verim ile 2017’deki potansiyel güçlü temettü ödemesi defansif özellik arayan yatırımcıların ilgisi çekebilir.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin